Jaan Liitmäe • 3. august 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Probleemidele leidub valutu lahendus

võlgnevused ning kreeditoride tegevused nende kättesaamiseks võlgnikult. Küll räägitakse üle mere saabuvatest spetsiaaltiimidest abiks kohalikele pankuritele, küll keerulisse olukorda sattunud sissetuleku kaotanud laenuklientidest.

Laiemat kõlapinda on leidnud ka erinevad algatused eraisikust laenajate jooksvaks koolitamiseks, leidmaks võimalikult valutut väljapääsu oma konkreetsest situatsioonist.

Milliseid veidi üldisemaid tõdesid siis julgeks soovitada panga vaatenurgast?

Esmalt oleks oluline endale väga täpselt selgeks teha kohustuste maht, nende eest tasutavad intressimäärad, maksetähtajad ning maksegraafikute struktuur.

Oluliselt suurem hulk laenuvõtjaid, kui me ootaksime, pole täpselt kursis oma krediidilepingute sisuga ning laenuvõtmisel on otsustamise kriteeriumiks vaid kuumakse suurus.

Võlaõigusseaduses sätestatud tarbijate krediidikulukuse määr, mis tuleb välja tuua iga tarbijakrediidilepingu juures, annab suurepärase võrdlusmomendi erinevate teenusepakkujate vahel. Seega on ülioluline välja uurida kõik olemasolevate krediidilepingute tingimused, et saada täpne ülevaade oma olukorrast.

Sageli muudab võlgniku olukorra raskeks mitte niivõrd võlgnetava summa suurus, kui just selle killustatus erinevate laenu- ning järelmaksutoodete vahel.

Seega julgeks soovitada esimese sammuna püüda oma krediidilepingute arvu alla viia, kas siis refinantseerides need üheks uueks laenuks või lisasummana koondada olemasoleva kinnisvaratagatisega lepingu juurde. Laenuvõtjal võimaldab see liigutus viia oma kohustused n-ö ühe mütsi alla ning saavutada ideaalis üks konkreetne kuumakse vastu oma sissetulekuid.

Refinantseerides ka võetud tagatiseta väikelaenud ning krediitkaardi kohustused, saavutab laenuvõtja reeglina olulise efekti ka intressimäärade langusest - tagatisega laenude puhul on intress lihtsalt madalam. Laenuandja jaoks, kes omab tugevamat tagatist, toob antud liigutus kaasa lisaks suuremale selgusele laenaja finantspositsiooni osas ka tagatiste koondamise.

Kui kohustuste koondamine on rohkem või vähem õnnestunud, tuleks püüda allesjäänud lepingute tähtaegasid pikendada. Lühema tähtajaga graafikutes alandab see oluliselt kuumakseid.

Intressipõhised laenutooted, kus laenu põhiosa jooksvalt ei teenindata, on õigustatud mahus, mille lisamisel olemasolevale tagatisega amortiseeruvale graafikule (ehk teisisõnu laenule, mille puhul makstakse lisaks intressidele tagasi ka laenu põhiosa) ei satu ohtu kohustuste teenindamise võime tervikuna.

Kokkuvõtteks võiks väga lihtsustatult öelda - tea täpselt oma võetavate ning olemasolevate finantskohustuste tingimusi. Julgustan veel kord laenusaajaid probleemide korral rohkem ise initsiatiivi võtma.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt