Paet: Vene vägede lahkumine Gruusiast on ELi oluline eesmärk

Hille Tressum 06. september 2008, 19:29

Täna jätkus Avignonis Euroopa Liidu
välisministrite mitteametlik Gymnich kohtumine, millest võttis osa ka
välisminister Urmas Paet. Arutuse all olid arengud Gruusias ning ELi ja Venemaa
vahelised suhted. Ministrid kõnelesid ka olukorrast Ukrainas ning Lähis-Ida
rahuprotsessist.

Välisminister Urmas Paet sõnul ei ole Vene väed Gruusias taandunud konfliktieelsetele positsioonidele. „Euroopa Liit peab Venemaalt jätkuvalt nõudma kontrollpostide sulgemist, vägede väljaviimist Gruusiast ja rahuleppe täitmaasumist,” lisas ta.

Välisministrid kinnitasid Euroopa Liidu tugevat poliitilist ja majanduslikku toetust Gruusiale. Nad rõhutasid veelkord, et Venemaa peab austama Gruusia territoriaalset terviklikkust ning tõmbama viivitamatult oma väed tagasi 7. augusti eelsetele positsioonidele, nagu 6-punktilises relvarahus kokkulepitud. „Euroopa Liit ei peaks enne seda ka edasi liikuma viisadialoogiga ega uue partnerlus- ja koostöölepingu läbirääkimistega Venemaaga,” vahendas välisminister Urmas Paeti sõnu välisministeeriumi pressitalitus.

Paeti sõnul tuleb võimalikult kiiresti kokku leppida ELi vaatlusmissiooni saatmiseks Gruusiasse. „Otsusele tuleks jõuda Euroopa Liidu välisministrite kohtumisel 15. septembril,” lisas ta.

Paet rõhutas, et välispoliitilises plaanis on hädavajalik mõtestada lahti ELi edasine suhtlus Venemaaga. „Venemaa käitumine näitab paradigma muutust ja Euroopa Liit peab oma poliitikat vastavalt kohandama. See on seotud ka Gruusiaga sõlmitud 6-punkti vaherahuleppe täitmisega,” lisas ta.

Rääkides rahuvalveformaadist Gruusias rõhutas välisminister, et see peab kindlasti muutuma. „Venemaa ei saa enam konflikti ühe osapoolena osaleda rahuvalves Gruusias,” toonitas välisminister Paet. „Euroopa Liit peab arutama võimalusi rahuvalvemissiooni saatmiseks Gruusiasse,” märkis Paet, lisades veel, et Eesti on valmis vastavalt võimekusele sellesse panustama.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. September 2008, 19:29
Otsi:

Ava täpsem otsing