Investeerige Gruusiasse, kuni veri pole kuivanud

Annika Matson 15. september 2008, 10:43

Üks tuntud reegel ütleb, et investeerida
tasub siis, kui veri on tänavatel. Eesti investeerimisspetsialistid näevad
Gruusia tuntuimas pangas, Bank of Georgias uut
Hansapanka.

Õnnetuses võib peituda ka äriline õnn, sest konflikt lõi kinnisvarahinna alla, kirjutab ajakiri Saldo.

Selge, et kommunismi Gruusias ei taastata, olgu seal võimul Mihheil Saakašvili või keegi teine ning kõige väärtuslikumat ehk maad riigist seljas mimena ei tassi. Seega ei ole riik investorite jaoks veel kaugeltki maha kantud.

Varahaldusfirmal Avaron puuduvad täna investeeringud Gruusias. Samas on tegemist ühega neist investeerimisettevõtetest, mis Gruusiat juba mitu aastat teraselt silmas pidanud. Avaroni fondijuht Kristel Kivinurm-Priisalm väidab, et Gruusias leidub palju investeerimisvõimalusi valdkondades, mis suunatud kodumaisele tarbimisele ja turismile.

Gruusias puudub tema sõnul suur osa igapäevasest teeninduskeskkonnast, millega Eestis harjunud ollakse: alates kaubanduskeskustest, ehitusmaterjalide tootjatest ja poodidest ning lõpetades vabaajakeskuste, restoranide, hotellidega. "Seega on riskikapitaliinvestori jaoks, kes soovib kodumaisele tarbimisele suunatud firmasid rajada, Gruusias praegu palju võimalusi," kommenteeris Kivinurm-Priisalm.

Täna on Eesti investorid Gruusiaga seotud investeeringu kaudu Gruusia ühte likviidseimasse aktsiasse, Bank of Georgiasse. Selle aktsia on noteeritud nii kohalikul börsil kui ka Londonis GDRidena. Mõneti meenutab Bank of Georgia 1990ndate Hansapanka: investeerimispanganduslik lähenemine ärile, tugev juhtkond. Turuliider ja eestvedaja mitmes ärivaldkonnas.

Hetkel maksab Bank of Georgia GDR Londoni börsil 9 USA dollarit. Tänavu on aktsia langenud 69,5, aastaga koguni 75,5 protsenti.

Kuigi Bank of Georgia aktsia hind on oluliselt langenud, võrreldes olukorraga tippaegadel, hindab Avaron seda aktsiat võrreldes teiste Kesk- ja Ida-Euroopa pankadega siiski kalliks. Samuti peaks pank lähema 12 kuu jooksul refinantseerima märkimisväärse osa laenudest, mis võib Gruusias toimunud sõja tõttu kujuneda raskeks ja oluliselt kulukamaks.

Investeerimisfirma East Capital Explorer tegevjuhi Gert Tiivase hinnangul on Bank of Georgia sõjast aga suhteliselt terve nahaga välja tulnud. "Pank üldiselt jätkab aga tegutsemist normaalselt, midagi hullu pole juhtunud, hoiustajad pole paanikasse sattunud. Usume endiselt panga väljavaadetesse, nagu ka kogu Gruusia majanduse potentsiaali".

Tuntuimaks eestimaalaste investeeringuks võib Gruusias pidada veinitehast Kahhethis. Mõned aastad tagasi soetasid selle ettevõtja Marcel Vichmann ja transiidiärimees Arnout Lugtmeijr jt. Investeeringu suuruseks oli 22 miljonit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. September 2008, 19:04
Otsi:

Ava täpsem otsing