EAS põletab raha makseraskustes ettevõtetes

20. oktoober 2008, 07:22

Keskmiselt iga kuues Ettevõtluse Arendamise
Sihtasutuselt toetust saanud firma sipleb praegu maksuvõlgades, neist mõni on
juba pankrotis või selle äärel.

"See on nagu surnud ring, kõik on kõigile võlgu ja nii see lumepall veerema hakkab," tunnistas firma majandusraskusi ja ligi poole miljoni kroonini küündivat maksuvõlga ehitus-ja remondifirma Dexter üks omanikke Tarvo Polma.

Ta lisas, et tõenäoliselt jääb nende firmal võlgade tõttu pool EASi antud toetussummast saamata. Põhiliselt ehitus- ja remonditööde, aga ka tarkvara arendustega tegelevale firmale Dexter otsustas EAS anda tänavu veebipõhise majandustarkvara eeluuringuks 170 000 krooni.

165 000 kroonine maksuvõlg kummitas firmat juba 2007. aasta lõpus, võlgasid hankijatele ja töövõtjatele oli majandusaasta aruande järgi kokku 1,4 miljonit krooni. Selle aasta oktoobris oli ettevõtte maksuvõlg kerkinud aga juba ligi 449 000 kroonini.

Polma sõnul oli maksuvõla põhjustaja üks pankrotistunud klient, kes 1,9 miljonit krooni endaga kaasa viis. Lisaks jäi veel mõni firma paarisaja tuhande krooniga võlgu.

"Rabeleme siin päris kõvasti. Üritad ja vaatad, kuidas meestele palka maksta saaks, riigile maksud. Kui keegi annaks mulle pool miljonit krooni, tuleksime sellest välja," ütles ta. "Kui selle talve üle elab, siis tuleme sellest välja. Aga mis seal salata, paljud firmad on just nende probleemide tõttu hingusele läinud - maksud löövad jalad alt," lisas ta.

Selle aasta aprillis sai Tartus tegutsev interaktiivse geoinfosüsteemi looja Eesti Geoweb sihtasutuselt 127 000 krooni alustava ettevõtte kasvutoetust, mille eest soetati Bentley rakendustarkvara.

2007. aasta septembris oli firmal 334 000 kroonine maksuvõlg, mis praeguseks on paisunud juba 781 500 kroonini.

Ettevõtte juhataja Kullo Laos tunnistas, et maksuvõlg on tõesti väga suur ja kogub intresse. "Võlg tekkis majandusraskuste tõttu. Toetuse saime selleks, et firma saaks kasutada legaalset tarkvara, kuid rahalist olukorda see mõistagi ei parendanud. Maksuvõlaga tegeleme aktiivselt ja otsime lahendusi, kuid see võib saatuslikuks saada," rääkis Laos. Tema sõnul on tööjõu-ja töövahendite kulusid minimeeritud, kolmandik töötajatest koondatud. "Üritame seda maksuvõlga stabiliseerida ja pidurdada, et oleks mingigi lootus seda makstud saada," lausus Laos.

Palju halvem seis on taaralinna teisel IT firmal CodeWiser, kes on sihtasutuselt saanud alates 2004. aastast toetusi viiel korral kokku 833 000 krooni.

Loe lisa tänasest Äripäeva ajalehest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. October 2008, 15:02
Otsi:

Ava täpsem otsing