Hille Tressum • 27. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kaubavahetuse pildi tegi ilusamaks automüügi langus

Tänavu augustis oli Eesti väliskaubanduse puudujääk 2,7 miljardit krooni. Puudujääk vähenes eelmise aasta augustiga võrreldes 38%.

Impordis kahanes augustis aastatagusega võrreldes enim transpordivahendite sissevedu (kahanemist 52%), kuna autosid müüakse Eestis üha vähem, kommenteeris rahandusministeerium.

Saksa Auto juhatuse esimehe Jussi Pärnpuu sõnul langeb automüük käsikäes majanduslangusega. Kas ka Saksa Auto on senisest vähem importima hakanud? "Aga loomulikult! Langustrend hakkas pihta eelmise aasta sügisel ja kestab tänaseni," kinnitas Pärnpuu, kelle hinnangul ei ole ka tuleva aasta esimesel poolel silmapaistvaid tulemusi oodata.

Renault'd ja Daciat maale toova ABC Motorsi tegevjuhi Martin Uudla sõnul ei ole majanduslangus ka neist mööda hiilinud. Kuigi müüginumbrid kukuvad, on ettevõte tulemustega rahul. Uudla arvates enne tuleva aasta teist poolt midagi helgemaks ei lähe.

United Motorsi Tallinna esinduse juht Toomas Pärna on ettevõte tänavu näinud pigem impordi kasvu: üheksa kuuga toodi BMWsid sisse umbes 12% rohkem kui mullu samal ajal, augustis lausa 15%.

"Automüügi kõver on nagu kahe küüruga kaamel," selgitas Pärna oma äri hooajalist kõikumist. Tema sõnul võib esimest küüru näha märtsis-aprillis ning teine küür hakkab tõusma septembris, saavutades tipu oktoobris-novembris.

"Eestis ostetakse 86% uusi autosid liisinguga. Kui pangad muutuvad raha väljaandmisel konservatiivsemaks, mõjutab see ka autoturgu, selles ei ole kahtlust," lausus Pärna, nentides, et majanduslangus mõjutab just uute autode müüki.

Eksport kasvas statistikaameti esialgseil andmeil mulluse augustiga võrreldes 8%. Ekspordi kasvu vedasid lisaks metallidele (eksporti 44% rohkem kui mullu) veel mineraalsed tooted (kasvu 50%).

Sisenõudluse languse jätkumine põhjustas impordi kahanemise aastases võrdluses 6%. Puidu sissevedu kahanes peaaegu 40% ja ehitusmaterjalide import veerandi võrra.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt