Üliharuldane leopard püüti pildile

31. oktoober 2008, 20:26

Vähemalt üks maailma kõige haruldasematest
suurtest kaslastest on elus ja terve, kinnitavad teadlased, kes eelmisel nädalal
Venemaal püüdsid kinni, kontrollisid ja pildistasid emast amuuri leopardi.

Amuuri leopardid on ilmselt maailma kõige ohustatumad suured kaslased: teada on vaid 25-40 isendit, kes elavad kitsal maaribal kaugel Venemaa kaguosas. Teadlastel õnnestus üks nendest haruldastest kaslastest Vene-Hiina piiri lähedalt kinni püüda, kirjutas LiveScience.

39 kilo kaaluv leopard oli teadlaste sõnul hea tervise juures. Esialgsete hinnangute kohaselt on püütud leopard 8-10 aastat vana. Pärast kiireid uuringuid lasti leopard tagasi loodusesse. Spetsialistid analüüsivad edaspidi tema vereproove ning elektrokardiogrammi. Analüüside põhjal püütakse hinnata ka sugulusristumise taset populatsioonis, kus on vaid 10-15 emaslooma.

Kolmel 2006. ja 2007. aastal püütud leopardil (kaks isast ja üks emane) tuvastati märkimisväärsed kahinad südames, mis võib viidata geneetilisele häirele.

Inbriidingu mõjude vähendamiseks kaaluvad teadlased mujalt leoparde sisse tuua, et suurendada geneetilist mitmekesisust. Sama strateegiat kasutati Florida pantrite populatsiooni juures – kiratsevat populatsiooni turgutati Texase pantritega. Tänaseks on varem vaid kümneliikmeline pantripopulatsioon Floridas kasvanud sajapealiseks.

Viimase saja aasta jooksul on amuuri leopardide arv vähenenud salaküttimise ja elupaikade kadumise tõttu. Salakaamerate andmete ja jälgede uurimise põhjal kinnitavad teadlased aga, et viimase 30 aasta jooksul on populatsiooni suurus olnud stabiilne Kui inbriiding ning haigused kontrolli alla saadakse, on teadlaste sõnul hea lootus elujõulisuse paranemiseks ning uute elupaikade taastumiseks Venemaal ja Hiina põhjaosas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. November 2008, 09:14
Otsi:

Ava täpsem otsing