KPMG: tulumaksumäärad langevad kogu maailmas

06. november 2008, 14:19

KPMG uuringu kohaselt
alanevad tulumaksumäärad praegu kogu maailmas, kuna tööjõu liikumine on
sundinud paljusid riike füüsilise isiku tulumaksumäära alandama ning eelarve
täitmiseks kaudseid makse tõstma.

Selline on olnud ka Eesti viimaste aastate maksupoliitika, märkis 145 riigis maksunõustamist pakkuv KPMG oma pressiteates.

„Uuringu kohaselt on füüsilise isiku tulumaksu langetatud 87st vaadeldud riigist 33s ning vaid seitsmes on maksumäär tõusnud. Kõrgeimad maksumäärad on endiselt Euroopas ja madalaimad Ladina-Ameerikas,“ võttis KPMG Baltics ASi maksuvaldkonna juht Joel Zernask uuringu tulemused kokku.

Viimase kuue aastaga on füüsilise isiku tulumaksumäärad langenud keskmiselt 2,5 protsenti, 31,3 protsendilt 2003. aastal tänavusele 28,8 protsendile. Kõrgeim keskmine tulumaksumäär on Euroopa Liidus, 36,4 protsenti. Järgnevad Aasia ja Vaikse ookeani riigid keskmiselt 34,6 ja Ladina-Ameerika 26,9 protsendiga.

Zernaski sõnul on maailma kõrgeim füüsilise isiku tulumaksumäär Taanis, kus kõrgeima tuluastme maksumäär on 59 protsenti, järgnevad Rootsi 55 ja Holland 52 protsendiga. Jättes kõrvale riigid, kus füüsilise isiku tulumaks üldse puudub, on kõige madalam maksumäär Bulgaarias, kus see hiljuti langes 24 protsendilt 10 protsendile. Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas on madalaim maksumääraga piirkondadeks Hongkong 16 protsendiga ja Ladina-Ameerikas Paraguay 10 protsendiga.

Euroopa suurtest tööstusriikidest on kõige märkimisväärsemalt maksumäära alandanud Prantsusmaa, kus see on langenud 48,1 protsendilt 2003. aastal praegusele 40 protsendile.

Üha enamates Kesk- ja Ida-Euroopa riikides rakendatakse proportsionaalset (flat tax) tulumaksusüsteemi. Eestis on proportsionaalne tulumaks 21, Slovakkias 19, Leedus 24, Rumeenias 16, Tšehhi Vabariigis 15 ja Bulgaarias 10 protsenti.

„Arvestades seda, et rahvuslikult rikkuselt saadav maksutulu on paljudes riikides viimase viie aasta jooksul olnud muutumatu või pisut kasvanud, tekitab ettevõtete ja üksikisikute tulumaksumäärade kiire langetamine küsimuse, kuidas finantseeritakse riigieelarveid. Vastuseks on kaudsete maksude nagu käibemaksu, tollimaksu, erinevate kaupade ja teenuste maksude ning lõivude tõstmine," selgitas Zernask.

KPMG uuringu inglisekeelse täisversiooniga saab tutvuda siin.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. November 2008, 14:19
Otsi:

Ava täpsem otsing