Christel Karits • 6 november 2008

Aeg Kumu avastada

Kumu suures saalis saab näha äsjaavatud fotonäitust "Tegelikkuse sabotaaž. Sürrealism Euroopa fotokunstis 1922-1947". Koos näitusega on Kumu auditooriumis käima lükatud lühiloengute ja filmiõhtute sari, kus tuntud kunstiteadlased räägivad sürrealismist üldiselt ja juhatavad sisse sürrealistide poolt 1920-1930. aastatel tehtud filme. Kumu keraamika ateljees saab 14. novembril ja 5. detsembril osa võtta sürreaalsest savivoolimisest. Detsembris toimuvad traditsioonilised "Kunstile külla!" näituseekskursioonid.

Kolmandal korrusel on avatud näitus "Grand Tour. Eesti kunstnikud Itaalias", mis tutvustab 19. sajandi ja 20. sajandi alguses tegutsenud eesti kunstnike Itaalia reisimuljete põhjal valminud loomingut. Linnarahvas viiakse näitusele ekskursioonile jaanuaris ja märtsis 2009. Keraamikatunnis 29. novembril ja 16. detsembril õpetab Aigi Orav valmistama itaaliapärast portreetaldrikut.

Neljandal korrusel eksponeeritakse eesti kunsti 1960. aastatest näitusel "Vabaduse utoopia", kus peateema on tollase kunstniku n-ö vabanemine, usk muutustesse ja aktiivne eluhoiak, mis tagasivaates oli vaid illusioon. "Kunstile külla!" ekskursioonid näitusele leiavad aset 15., 16., 29. ja 30. novembril.

Kaasaegse kunsti galeriis viiendal korrusel saab veel viimaseid nädalaid näha ülevaatenäitust Fluxuse tegemistest. "Fluxus East" tutvustab rahvusvaheliselt tuntud kunstiliikumise harusid Ida-Euroopas ja tuuakse nii omaaegseid kui ka tänapäevaseid seoseid eesti avangardkunstnikega.

Kumu auditooriumis saab peale kolmapäevaste lühiloengute ja filmide vaadata ka tantsu- ja teatrikunsti. 7. ja 8. novembril esineb Kumus tantsutrupp Fine5 etendusega "Faasid". Novembri teises pooles etendub auditooriumis Marcus Zohneri lavastatud VAT Teatri "Misantroop".

Sel teisipäeval tähistas kunstiüldsus Kumule Euroopa aasta muuseumi tiitli omistamist. Kumu Kunstimuuseumi Kunstisõprade Selts, kes ürituse korraldas, andis üle Kumule oma esimese kunstiannetuse, Eesti kunstiklassikasse kuuluva Eerik Haameri 1964. aastast pärit maali "Merepõhi".

AS Liviko tegi Kumule Euroopa aasta muuseumi tiitli pälvimise puhul 500 000 krooni suuruse sihtannetuse. "Eestis hakkab juurduma sponsorluse traditsioon, aga ASi Liviko tehtud tingimusteta, mitte midagi tagasi nõudev metseenlus on Eestis esmakordne," ütles Kumu direktriss Sirje Helme ASi Liviko Kumu tänuplaati nr 1 üle andes.

"Kumu Euroopa aasta muuseumiks valimine annab Eesti kunsti tutvustamiseks tugeva potentsiaali, ent see tuleb Eesti riigi vääriliselt, Eesti kunstile ja Eesti kunstnikele kasulikult ja tulemuslikult realiseerida," ütles Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade Seltsi esimees Enn Kunila.

Üritusel esines kõnega Eesti president Toomas Hendrik Ilves. Tervituskõne pidas ka kultuuriminister Laine Jänes.

Kumu pälvis Euroopa aasta muuseumi tiitli tänavu 17. mail. Euroopa aasta muuseumi tiitlit annab välja Euroopa Muuseumi Foorum. Tegevust toetab Euroopa Komisjon, ürituse patroon on Tema Majesteet Belgia kuninganna Fabiola. Tänavu osales kahekümnest riigist 140 eri suunaga muuseumi, kellest 38 jõudsid finaali.

Euroopa aasta muuseumi tiitlit antakse välja alates 1977. aastast.

Hetkel kuum