Mari Hiiemäe • 6. november 2008 kell 22:00

Benjamin Verdery teeb klassikast laheda show

Verdery on praegu üks populaarsemaid ja tunnustatumaid klassikalise kitarri mängijaid terves maailmas. Ta on salvestanud 15 heliplaati ja elanud aktiivset muusikuelu juba rohkem kui 25 aastat.

"Ta on päris suur kala, kes on 1980ndatest peale käinud mööda maailma festivale ja on seetõttu tuntud. Tehniliselt ja muusikaliselt on ta väga hea mängija, eks sellepärast on ta suurtele lavadele püsima jäänud," tutvustab Eesti Kitarriseltsi esimees ja kitarriõppejõud Kristo Käo.

Verdery trump on meeleolukad show'd, milleks ta tavapäraselt range formaadiga akadeemilised kitarrikontserdid keerata oskab. Samuti läheneb Verdery muusikalisele materjalile ebatraditsioonilisel moel. Tema mängustiili teeb eriliseks elektroonika kasutamine, mis on soolokitarrikontsertidel suhteliselt ebatavaline. "Benjamin Verdery mäng pole akadeemiline ega kuiv. Sellist muusikat iga päev kitarrikontsertidel ei kuule," kinnitab Käo.

Verdery suhtleb publikuga väga ehedalt. Kitarrist jätab ehtsa Ameerika show-mehe mulje, kuid see pole halb mulje. Käo julgeb arvata, et Verdery eesmärk pole mitte lihtsalt kontserte anda, vaid teha seda nii, et igast kontserdist kujuneks sündmus. Käo usub, et Verdery kontserdist saavad meeleoluka elamuse ka need kuulajad, kes kitarrikontsertidel varem käinud ei ole.

"Ta ei mängi lihtsalt pilli, vaid teeb muusikat ka. Vahel tuleb siia mõni suur nina ja mängib väga kuivalt oma repertuaari maha, ilma et ta emotsiooni loomisse panustaks. Verderyst loodame me rohkem," on Käo ootusärev.

Eestis esitab Verdery umbes pooles kontserdi mahus oma isiklikku loomingut, sest peale kitarristiks olemisele on Verdery tuntud ka heliloojana. Lisaks mängib ta valikuliselt palasid Euroopa romantikutelt, nagu Leos Janacek ja Martin Bresnick. Kavas on ka Johann Sebastian Bachi ja Johann Straussi teosed Verdery arranžeeringus.

Lisaks Verdery kontsertidele on Eesti kitarrimuusikapäevade programmis veel muudki huvitavat. Tänavu möödub kolmkümmend aastat esimese eesti autori kirjutatud kitarrimuusika sooloteose valmimisest ning seda tähistab Eesti Kitarriselts temaatilise heliplaadi väljaandmisega.

Täna kell 16.30 saavad huvilised kuulata CD-plaadi "30 aastat Eesti kitarrimuusikat" esitlust, millele järgneb tasuta kontsert Heiki Mätliku, Kristo Käo, Julia Kahro, Aleksandr Statsenko, Lauri Jõelehe, Jelena Ossipova, Merilin Nurmsalu ning Kristiina Jalaka ettekandel.

Omamoodi põneva sarja lisavad kitarrimuusikapäevade programmi lautoduo koosseisus Stewart McCoy ja Robert Staak, kelle mängu ilmestab Maria Staaki vokaal.

Huvitavas esituses vanamuusikat mängitakse koguni viiel kontserdil.

Hetkel kuum