Lepik: hakkame jõudma perioodi, kus tuleks olla ahne

10. november 2008, 22:01

Tarkinvestor.ee asutaja ja omanik Kristjan
Lepik leiab, et Eestil on veel kõvasti arenguruumi ning oleme jõudmas
perioodi, kus tasuks hakata mõtlema investeerimise peale.

Eile toimunud seminaril „Kuidas eraldada fonditerad sõkaldest?“ rääkis Lepik, et on olemas arenevad turud, kus on kasv palju kiirem.

"Brasiilia, India, Hiina, Venemaa ehk siis see suur nelik ja Ida-Euroopa ning Baltikum ka. Me võime mõelda, et me oleme Skandinaaviale geograafiliselt lähemaKristjan LepikKristjan Lepikl, kuid praktikas oleme me kaugel,“ kommenteeris Lepik ning arvas, et õige pea on hea aeg investeerimiseks.

Lepiku sõnul on keskmiselt tõusuaastate hulk suurem ning tõusu ulatus suurem.

"Keskmiselt on 72% tõusu aastaid ning 28% langusaastaid. Kui keegi küsib, et mis järgmine aasta meile toob, siis võin öelda, et ajalugu ütleb et 72% tõenäosusega tõusu. Ligikaudu nii ta võiks keskmisena olla. Oluline on see, et aktsiaturg liigub alati majandusest eespool. Leian, et hakkame jõudma perioodi, kus tuleks olla ahne, sest hirm on turul suur. Ning praegused rasked ajad loovad head investeerimisvõimalused. Täna on selleks palju parem võimalus, kui aasta tagasi,“ ütles Lepik ning lisas, et investeerimisel tuleb mõõta ajalugu.

Arenevad turud tegid perioodil 2003-2007 keskmiselt 31,7% aastatootlikkust. Ameerika aktsiaturud tegid 12% aastatootlikkust ning Saksamaal oli tootlikkus 20% ligidal. 1991-1997 oli see periood, kus arenevad turud hakkasid suure hooga kasvama ja ka Eestis oli üsna hoogne majanduskasv 1996-1997, kus asi lõppes siis börsi krahhiga 1997. aasta sügisel. 1990 olid parimad kümnendid arenevatel turgudel, meenutas ta. "Alati tuleb mõõta ajalugu. Kui on sellised ajad olnud, siis raskeks teeb see, et ei teata, millal see pööre tuleb,“ ütles Lepik ning arvas, et Tallinna börsi põhi pole veel kätte jõudnud.

„Arvan, et Tallinna börsil ei ole veel põhi käes. Kui, siis ainult üksikute aktsiate jaoks, mille hinnatase on väga odav. Lühiajaliselt võib Tallinna börs kosuda, kuid parim aega ostmiseks on ikka 2009 suvi,“ arutles Lepik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. December 2008, 17:29
Otsi:

Ava täpsem otsing