Tanel Raig • 10. november 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Robot sõidutab kaupa

Ettevõte on kolmes erinevas laos ruumipuuduses vaevelnud laopidamise ühte keskusesse koondanud ja leidnud võimalusi laotegevusi maksimaalselt automatiseerida.

Magnum Logisticsi juhatuse liikme Lauri Varandi sõnul oli algusest peale mõte teha ladu, mis ei oleks ainult inimjõul töötav.

Lao suurimas saalis on kaks 54 meetri pikkust laeni ulatuvat riiulitekompleksi. Mõlemasse riiulisse mahub 10 000 kaubakasti. Riiulite keskel sõidab robot, mis kaupa viib ja toob.

"Kõik 20 000 kasti ladustatakse automaatselt. Kastid liiguvad ilma igasuguse sõrmeliigutuseta, isegi ühtegi nuppu ei pea vajutama," tõi Varandi näite automatiseeritusest.

Laos toimub automatiseeritud kauba paigutamine riiulitele, noppekohtade täitmine, komplekteerimiskastide liikumine noppejaamadesse ja väljastusse.

Samuti toimub seal sorteerimine kaubaringidele, arvete ja aadresslipikute lisamine, kaanetamine ja rihmatamine. Kõik kaubatuvastamised tehakse vöötkooditehnika abil.

ASi Smarten Logistics juhatuse esimees Mait Miller tõi välja konkursi võidutöö infotehnoloogiliste lahenduste mastaapsuse.

"Kõik viitab sellele, et logistikavaldkond on astumas uude etappi, muutudes odavtööjõusektorist kaasaegseid lahendusi kasutavaks valdkonnaks," ütles Miller.

Magnum vähendas uue logistikakeskusega laopersonali 20 protsendi võrra.

Miller soovitas Magnumi projekti suurepärase õppimisvõimalusena kõigile, kellel analoogsed projektid ees seisavad.

ASi Rautakesko logistikajuht Indrek Reismann on Magnumi uue logistikakeskusega tutvunud.

Ta kinnitas, et Magnumi ladu on Euroopas ja kogu maailmas omasuguste seas tipus. Silma jäi eeskätt lihtsalt elluviidud paberivaba lao lahendus. Selleks on ära kasutatud vöötkoodi võimalusi.

Laos kasutatavaid "käed vaba" käsiskännereid peab Reismann väga praktilisteks töövahenditeks. Ta lubas need ka Rautakesko laos kasutusele võtta, kui tekib võimalus soetada uued skännerid.

Reismann tõstis esile Magnumi uue logistikakeskuse laoprotsessi läbimõeldust. Näiteks on väga oskuslikult ära kasutatud pinda kõrgustes.

Samas oleks just kõrgustes välistatud inimtöö, mis oleks seal väga kohmakas.

Seetõttu ongi kogu töötsüklit suurel määral pandud teostama robotid.

Efektiivse lahendina jäi silma ka laoaadresside täitmine robotitega öisel ajal, vahendas Reismann nähtut.

Logistika aastateo konkursil tööd esitledes oli Varandi rahul, et uue logistikakeskuse rajamisel ei lepitud vaid ruumipuuduse probleemi lahendamisega.

"Me otsustasime teha midagi, mis läheb ajast üle ja on kasutatav ka aastate pärast," ütles Varandi enne, kui hakkas tutvustama uut infotehnoloogiat pungil ladu.

Tänavu aasta logistikateo konkursile esitatud tööde tase kinnitab Eesti logistikas toimuvat evolutsiooni. Ettevõtted on hakanud otsima, leidma ja edukalt realiseerima tarneahelatesse peidetud ressursse. Võidutööde puhul tõusis esile väljakutse keerukuse ja saavutatud tulemuse omavaheline suhe.

Rääkigu pehmete distsipliinide ja mullimajanduse kummardajad mida iganes, kuid ettevõtete tulemused sõltuvad 90 protsendi ulatuses tarneahelate juhtimise alastest võimekustest. Oluline on see, kuidas suudetakse läbi kogu ahela sünkroniseerida lõpptarbija nõudlus pakkumisega.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt