17. november 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Nigeeria kirjad püstitasid rekordi

See petmisjuhtum arvatakse olevat omataoliste seas rekordiline, kirjutas The Guardian.

USAs Oregoni osariigis medõena töötav Janella Spears hakkas petturitele raha saatma 2005. aastal, vahetult pärast seda, kui ta oli saanud e-kirja, milles tõotati mitme miljoni dollari suurust pärandust kaugelt sugulaselt. Seejärel võtsid petturid Spearsiga korduvalt interneti teel ühendust, pakkudes märkimisväärset osalust 20,5 miljoni dollari suuruse rahasumma riigist väljatoimetamise eest.

"Uskusin, et see piirdub mõnesaja dollariga ja ma saan selle tagasi," ütles petta saanud naine ajakirjanikele.

Kuid summad aina kasvasid. Kahe aasta jooksul meelitasid petturid üle kandma ühekordseid summasid, mis küündisid kuni 14 000 dollarini. Lõpuks muutus asi naise jaoks kinnisideeks ning ta kandis petturitele kokku üle üle 400 000 dollari. Selle raha saamiseks võttis ta oma maja peale laenu ning kulutas ära oma abikaasa pensionipõlveks kogutud säästud.

Hoolimata sellest, et nii pangaametnikud, politsei kui ka FBI hoiatasid, et tegu on pettusega, jätkas naine raha saatmist. Ka võltsitud e-kirjad Nigeeria presidendilt ja isegi George Bushilt ei suutnud naise silmi avada.

Naine püüdis uurida, miks kirjutab president mitteametlikult e-posti aadressilt. Vastuseks tuli, et presidendi arvutis on parajasti viirus.

Pettusskeem, mis on saanud Nigeeria kriminaalkoodeksi paragrahvi järgi koondnime 419, on üks levinumaid interneti pettusskeeme. Välja saadetakse miljoneid e-kirju, lootes, et keegi hakkab õnge.

Kuivõrd e-kirjade saatmisega ei seostu eriti suuri kulutusi, on säärane pettus ülimalt kasumlik.

California ülikooli teadlaste uuringu järgi tuli ühe toimiva kontakti saatmiseks saata 12,5 miljon e-kirja.

Kuid suurte pettuste maht on miljardeid e-kirju ning sellise pettusega on võimalik aastas teenida kuni 2 miljonit dollarit.

Kuigi enamasti jäävad ohvrid ilma väiksematest summadest, ei ole Spearsi näide siiski ainulaadne.

Möödunud aastal tegeles Briti politsei samasuguse pettusskeemi lahendamisega, kus võltsitud tšekkide abil peteti välja miljon naela. Selle skeemi jäljed viisid välja Hollandisse ja Nigeeriasse.

Autor: Villu Päärt

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt