Kadrin Karner • 19. november 2008 kell 22:00

Tartus puhutakse elu sisse uuele eestlaste pangale

Tartu laenu-hoiuühistu juhi Andro Roosi sõnul praegune majanduslik olukord ja avalik arvamus soosivad ühistus juba viimased 15 aastat plaanis olnud mõtet. Tundub, et idee hakkab jumet võtma, märkis ta.

Hansapanga üks asutajaid Heldur Meerits ütles, et majanduslangust peetakse mitmete võimaluste maaks ning miks mitte just praegu panna püsti päris oma Eesti pank. "Kui seal on ettevõtlikud juhid, võib see täitsa õige aeg olla," vastas praegune investorite liidu juhatuse liige Meerits küsimusele, kas aeg aitab kaasa või takistab uue panga teket.

Tartu hoiu-laenuühistu on aastaid tegutsenud ja paistab, et nad liiguvad rahulikult ja tasapisi edasi. Küllap see ongi õige tee, lisas Meerits.

Panga asutamiseks minimaalselt vaja minevast 78 miljonist kroonist (5 miljonist eurot) on Tartu laenu-hoiuühistul lubaduste näol koos 47 miljonit, millele lisandub ühistu osakapital 15,6 miljonit krooni.

Finantsinspektsioonile esitatava pangaks saamise taotluse tarvis valmistab ühistu praegu dokumentide ette. Roosi kinnitusel seati tähtajaks 15. jaanuar, investoreid kogutakse viimased pool aastat.

"Inimesed hakkavad ühistegevuse alla koonduma, kui olukord on halb," ütles Roos. "Võib-olla õnnestub ka saada kokku kontingent, kes hakkab selles pangas hoiustama, ja kontingent, kellele laenu anda."

Asutajate hulka kuulub tema sõnul mitu endist pangatöötajat ja spetsialisti, kes on tulnud abi pakkuma, kuid mitte ühtegi nn pankrotimeistrit. "Ühistupank juriidilise isikuna on mõeldud ärikliendile, sest hakkab koondama hoiu-laenuühistuid ja suuremaid ettevõtteid, aga väiksemad ettevõtted ja eraisikud osalevad ühistupangas liikmelisuse kaudu," selgitas Roos.

Meerits vastas küsimusele, kas tal endal on plaanis mõne uue Eesti panga osanikuks hakata, ebalevalt. "Jah, et… ütleme niimoodi, et mingisuguseid mõtteid küll on olnud, aga neid ei tahaks kommenteerida," sõnas ta.

Hetkel kuum