BÖRS: kriitiline päev ees

Mait Jüriado 20. november 2008, 15:52

Indeksfutuurid jälle paar protsenti
miinuses.

USA aktsiaturud on sel nädalal kukkunud juba 8%, millele võib veel lisa tulla. Eile lõpetasid indeksid madalamal viimase kuu põhjadest, mis ei ole turu tervise seisukohast hea märk. Fondidest jätkub raha väljajooks ning see rõhub aktsiaturge. Paljud turuosalised on veendunud, et uute põhjade tegemine avab languseks veelgi suuremad võimalused. Ajalugu näitab, et kui liiga paljud usuvad üht stsenaariumi, võivad asjad teisiti kulgeda. Tänane päev annab arutust.

Makrostatistika USAst näitab jälle inetuid numbreid. Nädalane töötu abiraha saajate arv suurenes 27 000 võrra. Novembri keskpaiga seisuga saab USAs abiraha 542 000 inimest. See on kõrgeim number peale 1992. aastat. Nelja nädala keskmine töötu abiraha saajate arv tõusis 506 500 saajani, mis on kõrgeim number peale 1983. aastat.

Maailma suurim pangagrupp Citigroup (C) kukkus eile üle 23% ning sulgus 6,40 dollari juures. Täna hommikul teatas Saudi Araabia prints Alwaleed bin Talal bin Abdulaziz Al Saud, et suurendab oma osalust Citigroupis 5%ni. Citigroupi aktsia on eelturul 5% plussis.

Citigroup on seni teatanud 65,7 miljardi suurusest krediidiga seotud kahjumist. Bloombergi andmetel juhib edetabelit Wachovia Corp., kes on saanud kahjumeid juba 96,5 miljardit dollarit.

"Me näeme praegu totaalset kollapsit kõiges fundamentaalses. Mitte ühtegi ostjat ei ole praegu silmapiiril. See aasta läheb ajalooraamatutesse," kommenteeris turgude tervist Oslo Storebrand Asset Managementi fondijuht Bloombergile.

Jätkuvalt käib tants autotööstuse ümber. USA föderaalreservil on olnud enne optsioonireedeid alati miski trump varuks ning praegune korralik verelaskmine turgudel kellelegi kasuks ei tule. Autotööstuse päästmine pakuks veidigi lühiajalist tuge aktsiaturgudele. General Motors (GM) on eelturul kukkunud veel 10% lisaks eilsele 10%le. Ford Motor (F) on kergelt plussis 1,58%.

Tähtsamad majandustulemused teatakse täna peale turgu, mil tulemused teatavad Dell (DELL), Limited Brands (LTD) ning The Gap (GPS).

AstraZeneca (AZN), PSA Peugeot Citroen, Sandvik ning Rolls-Royce teatasid töötajate koondamisest. Viimasel kuul on koondamisteated muutunud juba igapäevaseks nähtuseks.

Rohkem kui 32 triljonit dollarit on ettevõtete väärtustest pühitud maailma finantsturugudelt sellel aastal. Finantsasutused ning pangad on kaotusi saanud või maha kirjutanud varasid 966 miljardi dollari ulatuses, mis teeb praegusest kriisist suurima kriisi peale Suurt Depressiooni.

Nafta on kukkunud täna USAs elektroonilisel kauplemisel kõvasti. Naftabarreli eest tuleb välja käia 51,1 dollarit ja on täna kukkunud juba 5,55%.

Euroopa aktsiaturud seni jäljendanud eilset USAd ning on miinuses. Londoni FTSE 100 -1,36%, Saksamaa DAX -1,8%, Prantsusmaa CAC 40 -2,28%, Soome OMX -3,28%, Rootsi OMX -2,18%, Venemaa Micex -7,88%, RTS -7,18%. Venemaa aktsiaturud on sel aastal kukkunud juba 73%.

Aktsiaturud Aasias kukkusid kõvasti. Jaapani Nikkei -6,89%. Hongkongi Hang Seng -4,04%. Hiina SSC Composite -1,67%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. November 2008, 23:10
Otsi:

Ava täpsem otsing