Ainevahetuse kiirust mõjutavad geenid

01. detsember 2008, 20:52

Ainevahetuse kiiruse reguleerimise eest
näivad vastutavat neli geenivariatsiooni, teatasid Münchenis asuva Helmholtzi
keskuse teadlased.

Avastus sillutab teed personaalsele meditsiinile ning lootuskiirt heaoluühiskondi vaevava tüsedusepideemia vastu võitlemises.Erinevused ainevahetuse kiiruses teevad mõned inimesed vastuvõtlikumaks näiteks diabeedile ja südame-veresoonkonna haigustele. Samuti on see põhjus, miks dieedipidamine mõnel inimesel sugugi soovitud tulemusi anda ei taha, kirjutas Reuters.

„Kui teame täpselt, kuidas inimese keha toidust energiat ja organismi ehitamiseks vajalikke aineid omastab, siis oleme leidnud viisi personaalseks lähenemiseks ja seega paremaks raviks,“ ütles Karsten Suhre Helmholtzi keskusest.

Teadlased uurisid 284 inimese geene ning avastasid, et ainevahetuse kiiruse eest vastutavad neli geenivariatsiooni nimedega FADS1, LIPC, SCAD ja MCAD. „Tundub, et need geenid mängivad ainevahetuse kiiruse määramises võtmerolli,“ ütles Suhre.

Eriti oluline on avastus tugevalt ainevahetuse kiirusega seotud haiguste ravis. Sellised on näiteks ülekaalulisus ja südamehaigused. Artikkel leitud geenivariatsioonidest ilmus ajakirjas PLoS Genetics.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. January 2009, 11:55
Otsi:

Ava täpsem otsing