11. detsember 2008 kell 22:00

Linnateatris jõuab lavale 'Iguaani öö'

Loo tegevus rullub lahti boheemlikus võõrastemajas Mehhiko kolkakülas 1940. aasta palaval varasügisel. Peategelaseks on töölt kõrvaldatud kirikuõpetaja Shannon, kes püüab endal nüüd turistigiidina hinge sees hoida. Sisemise kokkuvarisemise äärel, kuid ometi jõuline tegelane satub loo arenedes vastamisi galerii erinevate naistega, kellest tooni annavad lopsaka olekuga võõrastemaja perenaine Maxine ja üksildane rändkunstnik Hannah. Kõik kolm nimetatut on jõudnud omadega ummikseisu ja püüavad nüüd lämbetes Mehhiko päevades ja öödes taasleida elamise valemit. Väikeses võõrastemajas kohtuvad inimesed, kes visklevad emotsioonide kütkes sama meeleheitlikult, nagu hotellipoiste poolt veranda külge seotud iguaan oma vabaduse eest.

"Iguaani öö" põhineb Williamsi enda kirjutatud lühijutul, näidendiversioon esietendus 1961. aastal Broadwayl ja saavutas niisuguse menu, et esmalavastusega anti kokku 316 etendust. Loo järgi on vändatud mitu filmi, kõige tuntum neist on John Hustoni tõlgendus aastast 1964, kus peaosades olid Richard Burton, Ava Gardner ja Deborah Kerr.

Eestis on "Iguaani öö" varem professionaalsele lavale jõudnud kaks korda - 1976. aastal Pärnu Endlas ja 2000. aastal Rakvere Teatris. Pärnus oli tookord lavastajaks samuti Ingo Normet. Teistkordne kohtumine sama näitemänguga on see ka Ago Roo jaoks, kes mängib saatuse tahtel veel kord sama rolli - 97aastast luuletajat Nonnot. "Arvestades, et Ago Rool tuleb kehastada 97aastast inimest, siis on ta nüüd sellele tunduvalt lähemal. Ehk avaneb võimalus ka kolmandat korda...," on lavastaja Ingo Normet ühes intervjuus muhelenud.

Kirikuõpetaja Shannonit kehastas Pärnus Aarne Üksküla ja Rakveres Üllar Saaremäe, Linnateatri lavastuses on selles osas Rain Simmul. Võõrastemaja perenaise Maxine'i rollis astub üles Anne Reemann ja Hannah't mängib Piret Kalda.

Tennessee Williams on Eesti teatris olnud aktuaalne mitme aastakümne jooksul. 20. sajandi üks mõjukamaid ameerika dramaturge sündis 1911. aastal Mississippi osariigis Columbuses ja suri 1983. aastal New Yorgis. Eesnimi Tennessee on pseudonüüm, tuletatud ülikooliaegsest hüüdnimest, mis viitas tema mahlakale lõunaosariikide kõnepruugile.

Oma tuntumate näidendite eest, mida on ka Eestis mängitud, mitut neist isegi korduvalt, pälvis Tennessee Williams Ameerika mainekaimad võimalikud auhinnad - Pulitzeri preemia näidendite "Tramm nimega iha" ja "Kass tulisel plekk-katusel" eest ning New Yorgi draamakriitikute ühingu preemia näidendite "Klaasist loomaaed" ja "Iguaani öö" eest.

Autor: Ülle Hallik

Hetkel kuum