Ansip: Eesti tööturu paindumatus süvendab majanduskriisi

12. detsember 2008, 17:48

Eesti jaoks oleks pidanud majanduse
elavdamisel kõige olulisem samm olema tööturu paindlikuks muutmine läbi uue
töölepinguseaduse vastuvõtmise, ütles peaminister Andrus Ansip täna Brüsselis
pärast ELi valitsusjuhtide ülemkogu lõppu.

Kliima- ja energiapaketi kõrval oli ülemkogu üks peamisi teemasid Euroopa Liidu majanduse elavdamise kava.

„See on selle valitsuse suur viga, et ta pole suutnud avalikkusele seletada, kui oluline tööturu paindlikkus,“ ütles Ansip. „Oleme oluliselt kaotanud selle viivituse läbi muuta töölepingu seadust oma konkurentsivõimes ja loomulikult see süvendab majanduskriisi,“ jätkas ta.

Ansipi sõnul keskendub praegune töölepingu seadus liigselt töösuhte lõpetamisele ega motiveeri inimesi piisavalt panustama ümber- ja täiendõppele. „Uue seadusega on see oluline puudus likvideeritud,“ ütles Ansip.

Riik ise täiendavaid summasid ümberõppesse panustada ei plaani. „Üksi rahaliste vahenditega ei saa (ümber- ja täiendõppes osalevate inimeste) protsenti tõsta Rootsi või Taani tasemele, kus see on ligi 50%,“ ütles Ansip. Eestis on see praegu 10-11%. ELi võrdluses on Eesti üks väikseimate tööjõu ümberõppe kuludega riike.

Eraldi paketti majanduse elavdamiseks pole Eesti erinevalt paljudest teistest Euroopa riikidest koostanud. Kriisist ülesaamiseks on Eesti rakendanud eelkõige eelarvepoliitilisi meetmeid, mis ületavad stiimuli, mida soovitab Euroopa Komisjon. 1,5%asemel on Eestil eelarvest majanduse elavdamiseks läinud juba ligi 3% SKPst, ütles Ansip.

Positiivne on ka valitsuse finantspositsioon – reservide olemasolu ja madal võlakoorem. „Oleme kriisiks suhteliselt hästi ette valmistatud,“ ütles Ansip.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. December 2008, 11:01
Otsi:

Ava täpsem otsing