Villy Paimets • 18. detsember 2008 kell 22:00

7 vägevat

1. Tippjuht, aasta tegija - Urmas Sõõrumaa

Mees, kes võtab korraliku kasumi ka nn hallist kivist. Terake siit, ivake sealt - Sõõrumaa remondib koolid, Sõõrumaa teeb prügist elektrit.

Kuulus Eesti Energia nõukokku ning pääses ligi ärisaladusele, paljud kahtlustavad, et sai sealt päris oma elektrijaama rajamiseks inspiratsiooni, ise ta selles midagi halba ei näe.

Tema nimi ilmus ka artiklites, mis rääkisid Keskerakonna ajalehelt reklaami ostmisest ja eduka äri nimel päritoluriigi peitmisest.

Novembri lõpupäevil kiitis Sõõrumaa Ukraina korruptsiooni, mis erinevalt Eesti omast on edasiviiv, mitte takistav.

Varus, esimene asetäitja: Oliver Kruuda (samad teod, kuid mastaabilt väiksemad)

2. Arendusjuht, aasta ütleja - Oliver Kruuda

Hr kommivabrikant on tuntud oma ütlemiste poolest, võiks isegi öelda, et kõik, mida mõtleb, ütleb välja. Näiteks: valitsus on loll. Ja: minu auto pidurdab kiiremini kui kõik politseiautod kokku. Ning veel liiklusest: ma ei vahi spidomeetrit, ma sõidan nii, kuidas tunne on. Ärilises mõttes on Kruuda tihtipeale ajast ees (näiteks pakkus ta Keila-Joa suvilarajooni eest toona müstilisena näivat hinda), või trendist väljas (näiteks oma meediakontserni sündi põhjendas ta vildaka meediamaastiku tasakaalustamise vajadusega. "See oligi põhjus. Kas tõesti arvad, et tahtsin äri teha? Ei tahtnud. Mul oli hing haige," ütles ta Õhtulehele.)

Varus: Andrus Ansip, kes samuti laob kentsakadki mõtted lagedale

3. Ostujuht - Toomas Tool

Ostab ainult sobival hetkel ja ainult sobilikku kraami, müügiga pead ei vaeva. "Ma ei viitsi, mis ma selle rahaga peale hakkan," olevat ta koguni ühele ostuhuvilisele vastanud. Kui miskit kätte kipub jääma, nagu Riia kesklinn, siis lihtsalt unustab selle. Pole probleemi. Tänavu kasvasid nii tema aktsiaportfell (viiendik Arco Varast) kui ka perekond (kaksikuist tütred).

Varus: Oliver Kruuda - kui Kalevi ja Tere müük ebaõnnestus, võttis hoopis kätte ja ostis Põlva Piima

4. Kommertsjuht, aasta toriseja - Tiit Vähi

Arvatavasti suurde poliitikasse naasev Tiit Vähi oli tänavu valitsuse suhtes ülikriitiline: "Andrus, astu tagasi, et riik saaks minna edasi!"

"Mulle ei meeldi, kui valitsus teeb vähikäiku, kuid ei tunnista ühtegi viga ega võta vastutust."

"On kahju, et ettevõtjate pakutud lahendused ei kostnud 2008. aasta riigieelarve koostajate kurtidele kõrvadele." "Kõigepealt viib valitsus mõtlematu poliitikaga majanduse põhja ja pärast maksame me kõik selle kinni."

Kui need sõnavõtud ei tähenda poliitikasse naasmist, on maailm küll hukas.

Varus: Oliver Kruuda (samuti väga ühiskonnakriitiline, vt "Valitsus on loll")

5. Kommunikatsioonijuht, aasta vabandaja - Aivar Rehe

Pidi vabandama nii oma panga kui ka kogu pangaliidu nimel. Sügiseks oli va kauboikapitalismus jõudnud nii kaugele, et pangad asusid usinasti klientidele mütsi pähe sikutama. Kohe silmini ikka - Sampo üritas ühepoolselt ka laenuintressi mitteujuva osa ujuvaks muuta, SEB proovis alul 100protsendilise tagatisega müüdud fondi kahjumit klientide kraesse väänata ning kõik pangad vahetasid laenuklientide kroonid eurodeks ametlikust kursist palju paremaga.

Varus: Ahti Asmann, kes samuti pidi oma panga nimel vabandama

6. Projektijuhid, aasta optimistid - Lillepea, Lillepea, Järvik

Neile meestele paistab päike alati - kinnisvaraärimehed, eriti aga Q Vara poisid. Tänavu pole vist möödunud nädalatki, kui mõni kinnisvaraarendajaist poleks tulnud välja avaldusega: põhi on käes, nüüd on väga õige aeg ostmiseks! "Välismaalased juba ostavad," rõkkavad nad leheveergudel.

Q Vara omanikel on lisaks võlausaldajaile palju öelda. "Käib kõva saneerimine. Mul on väga põnev," ütles Alo Lillepea veel novembris.

Varus: Andrus Ansip, lausa paadunud optimist

7. Töömees, aasta metseen - Robert Antropov

Mees, kes katab kogu Eesti tenniseväljakutega. Ehitas kodumaja kõrvale tenniseväljakut, kui selgus, et oma krundist võib puudu jääda, rajas selle riigi maale. Milleks põdeda? Kui Antropovi juhitaval Paldiski Põhjasadamal oli veidi ruumi juurde vaja, lükkasid nad kõrvalkrundi siledaks ja katsid killustikuga. Linnal on küll teine arvamus, kuid kuniks vaidlust, saab platsi ju laona kasutada!

"Me ei hädalda, vaid tegutseme," on Antropov meediale öelnud.

Varus: aasta ehitaja 2008, aasta kärner 2007 Oliver Kruuda

Hetkel kuum