Maripuu: läheb aega, enne kui raha Eestisse jõuab

13. veebruar 2009, 13:26

Investeerimispanga Redgate partner Veikko
Maripuu ütles, et kuigi raha hakkab peagi liikuma, läheb veel tükk aega, enne
kui see ka Eestisse jõuab.

"Peab tunnistama, et ehkki me näeme mõningat paanika leevenemist globaalsel finantsturul, on välisinvestorid segaduses," nentis Maripuu tööandjate keskliidu konverentsil "Tuulelohe lend". Globaalse usalduskriisi tipp jäi eelmise aasta lõppu, lisas ta.

Ida- ja Kesk-Euroopa praeguse haavatuse põhjustavad kolm põhilist asjaolu - see piirkond on investorite hinnangul „üle investeeritud“; kõik selle piirkonna riigid sõltuvad oluliselt ekspordist, kuid ekspordinõudlus sihtriikides globaalse kriisi tõttu väheneb, lisaks on Balti riikide osas välisinvestoritel üks oluline lisahirm: valuutakursi muutumise oht.

Ida-Euroopa tundub Maripuu sõnul olevat kogu maailmas kõige haavatavam, kuigi see piirkond oli 1990ndatel investorite lemmiklaps. "See pendel on nüüd liikunud teise äärmusesse," märkis ta. "Välisinvestorite mõttemaailmas on käibel selline vormel: Investors don’t need any excuses to say no," rääkis Maripuu, kelle sõnul iseloomustab lause ilmekalt, kuidas praegu Eestisse suhtutakse.

Ida- ja Kesk-Euroopa haavatavuse põhjuseks on Maripuu sõnul ka protektsionismi kasv. "Hoolimata sellest, et on välja öeldud, et ärme seekord tee enam samu vigu, mis maailmas varem ära tehtud on, näeme ikkagi igal sammul, et protektsionism maailmas kasvab. Väikeriikide jaoks nagu Eesti on selline stsenaarium väga kehv," ütles ta. Kes iganes võiks mõjutada protektsionismi leviku pidurdamist, peaks seda igal juhul tegema, lisas Maripuu.

Pikaajalise vaatena ei ole Maripuu sõnul Eestile muud universaalset retsepti, kui et Eestis on vaja panustada ekspordile. "Selle arendamine on seotud konkurentsivõimega. Just eksportivat sektorit ja ekspordipotentsiaali peaks Eestis igal sammul toetama nii riigi, panganduse, ajakirjanduse tasandil," märkis Maripuu.

Konkurentsivõime ja ekspordipotentsiaal ei tähenda aga ainult madalamaid kulusid ja sissetulekuid. "See tähendab ka struktuurimuutust – meie majanduses peab suurenema välistulule suunatud majandussektorite osakaal ning oma kohta peavad loovutama siseturule suunatud sektorid," ütles investeerimispankur ja lisas, et riigi tasandil saab veelgi rohkem toetada konkurentsivõimeliste, välisturgudele suunatud ettevõtmiste arendamist. Mis on tema sõnul möödapääsmatu, sest raha läheb sinna, kus riskid tunduvad kõige väiksemad.

"Tänasel päeval julgevad investorid meie regiooni suhtes panustada vaid väga hoolikalt valitud valdkondadesse, nagu riigi võlakirjad, tugevad riigi osalusega ettevõtted-projektid, tugevad ja kindla rahavooga eksportivad ettevõtted ning väga, väga tugevad, esmaklassilised siseturule suunatud ettevõtted," nentis Maripuu.Tema sõnul ennustatakse Euroopas, et rahade voog võrreldes 2008. aastaga – eriti mis puudutab just ettevõtjaid –, võib kukkuda kuni kümme korda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. February 2009, 11:20
Otsi:

Ava täpsem otsing