Euroopa usaldusindeksid rekordmadalal

26. veebruar 2009, 13:32

Firmade ja tarbijate usaldus euroala
majandusväljavaadete osas langes veebruaris rekordmadalale, suurendades survet
Euroopa Keskpangale täiendavaks intressikärpeks.

Euroopa ettevõtjate ja tarbijate tulevikuootusi mõõtev indeks langes veebruaris jaanuari 67,2 punktilt 65,4 punktile, teatas Euroopa Komisjon täna. See on madalaim näit 1985. aastast, mil indeksit avaldama hakati, vahedas Bloomberg.

„See suurendab kartusi, et alanud aasta esimene kvartal ei tule parem kui läinud aasta neljas kvartal,“ ütles ING Banki ökonomist Martin van Vliet. Indeksi põhjal võib hinnata, et esimeses kvartalis kahanes euroala SKP aasta arvestuses 2-2,5%.

Halvenev majandusolukord suurendab survet Euroopa Keskpangale, mis 5. märtsil taas euroala intresse arutab. Läinud aasta oktoobri algusest on pank euroala intresse kärpinud 2,25 protsendipunkti võrra 2 protsendile ning tuleval nädalal oodatakse intresside alanemist veel 0,5 protsendipunkti võrra. Lisaks oodatakse pangalt, et see USA keskpanga eeskujul käiku laseks ka n.ö vähem traditsioonilised poliitikainstrumendid.

Euroopa järjest süngemaks tõmbuvat majanduspilti kinnitasid tänased uudised, et Saksamaal kasvas tööpuudus veebruaris neljandat kuud järjest ning et agentuuri Bloomberg ostujuhtide indeks näitas Euroopa jaekaubanduses müügi langust üheksandat kuud järjest. Laenuandmine Euroopa firmadele ja ettevõtetele on Euroopa keskpanga andmeil kahanenud 13 kuud järjest.

IMFi prognoosi järgi kahaneb euroala SKP tänavu 2%. Läinud nädalal ütles IMFi juht Dominique Strauss-Kahn, et ilmselt tuleb prognoose kärpida, kuna maailmamajanduse langus on algselt arvatust sügavam.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. February 2009, 13:33
Otsi:

Ava täpsem otsing