BÖRS: Tallinna börs surutispuhkusele

08. juuli 2009, 17:16

Meie kodubörs on armas ja väike, me
peaksime ta olemasolu üle rõõmustama. Tore on tehinguid teha. Osta ja siis müüa.
Mõnikord kaotada ja mõnikord võita. Aga näib, et seda rõõmu jagavad praegu
ainult vähesed väikeinvestorid.

Väikeinvestorid aga ei suuda piisavalt raha börsile pöörlema panna ning seetõttu kannatavad ka ise - pisikest ostusummat nülivad arvestatavad teenustasud ja isegi kui oleks võimalus rohkem osta, ei taha seda nagu teha, sest likviidsuse puudumine viib keskmise ostuhinna kohe üles.

Tegelikult on meil kaks tublit aktsiat ka - Eesti Telekom ja Tallink. Nemad ongi Tallinna börs, sest võtavad kahe peale päevakäibest valdava osa - täna näiteks 83%, eile 61%, üleeile 77%.

Aga isegi nemad kahekesi ei suuda piisavalt raha kohale meelitada, mistõttu Tallinna börsi kogukäibed on viimastel päevadel kõlkunud kahe miljoni krooni ümber. See vist kedagi ei üllatagi, olukord on passiivne juba pikemat aega.

Aga kui majandusel hästi läheb, siis on ka fondid siin ja nendel on juba raha, siis tundub ka Tallinna börsil mõte olevat. Siis saavad hordide viisi inimesi Tallinna börsil fondide kaudu mürgeldada.

Aga äkki oleks siis mõistlik kehval ajal börs puhkusele saata, väikeinvestorid ei pea oma närve kulutama ja likviidsusega maadlema ja erilist raha sealt ju ka läbi ei jahvatata.

Kui majandus paremaks pöördub, siis teeks börsi jälle lahti.

Täna langes OMXT indeks 2,6 miljoni krooni suuruse käibega 0,64% ja maandus napilt pealpool 300 punkti. Kaks miljonit haarasid enda alla Eesti Telekomi aktsiatega tehtud tehingud - aktsia väärtus küll ei muutunud. Tallink kogus 0,2 miljonit käivet ja kukkus veidi alla kolme protsendi, Merko aktsia andis aga veidi enam kui 3% tagasi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. July 2009, 17:24
Otsi:

Ava täpsem otsing