Vahur Kraft: välismaailm näeb meid siiski murelapsena

14. august 2009, 11:08

Kuigi Eesti sisemajanduse koguprodukti
(SKP) langus aasta teises kvartalis oli oodatust väiksem, ei anna see veel
põhjust liigseks optimismiks. Teise kvartali tulemustele avaldasid kindlasti
positiivset mõju kevad ja suve algus, mil aktiviseerub turism ja meelelahutus,
märkis Nordea Pank Eesti juht Vahur Kraft.

"Arvan, et õigem on ära oodata ka aasta kolmanda kvartali tulemused ja alles siis võiks arutleda selle üle, kas majanduslanguse põhi on käes või mitte. Tõsi on, et maailmast tuleb üha rohkem pigem positiivsed tooniga signaale. Samas peaksime meie siin Eestis jälgima eelkõige seda, mis toimub meie lähimatel eksporditurgudel Soomes ja Rootsis ning ka naaberriikides. Viimaste majandusnäitajad on jätkuvalt kehvad ja selles mõttes on väike mure nende mõjude osas meie majandusele täiesti olemas," rääkis pangajuht Nordea avalduses.

Krafti sõnul ei lisa reitinguagentuuri Standard Poor's otsus alandada Eesti riigireitingut samuti optimismi. See otsus näitab, et välismaailm näeb meid siiski murelapsena ja eelkõige paisuva eelarvedefitsiidi tõttu.

"Eelnev ei tähenda, et me ei võiks optimismi tuleviku suhtes säilitada, kuid teisalt annavad numbrid tegelikust olukorrast kõige selgema ülevaate," lisas Kraft.

Tänavu II kvartalis vähenes SKP aastases võrdluses 16,6%, aasta esimeses kvartalis oli kukkumine 15,1%. Seega erilisi muutusi II kvartal aasta algusega võrreldes kaasa ei toonud. Lisaks püsib kinnisvarahindade languse ootus ning prognoositud on ka palkade vähenemise jätkumist. Samas avaldab SKP teise poolaasta tulemusele mõju baasiefekt, mistõttu majanduslangus peaks aeglustuma, lausus pankur.

Krafti sõnul näitavad sügis ja eelkõige III kvartali tulemused paremini, mis positsioonil Eesti majandus on - kas on toimunud stabiliseerumine või jätkub põhja otsimine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. August 2009, 12:51
Otsi:

Ava täpsem otsing