Peeter Koppel: Tallinna börs on ülispekulatiivne

10. september 2009, 15:41

SEB Privaatpanganduse strateeg Peeter
Koppel paneb küsimärgi alla Tallinna börsi saatuse, kui Telekom lahkuma
peaks.

Viimase kuu aja suuremate tõusude taga näeb Koppel kolme peamist aspekti - kõigepealt on globaalne taust aktsiaturgude osas alates märtsist märkimisväärselt paranenud. Teiseks tegi TeliaSonera pakkumise vähemusosaluste välja ostmiseks turuhinna suhtes preemiaga, millest tekiks justkui arusaam, et siinne turg võib äkki huvitav olla ka laiemalt ning hinnatasemed mõnevõrra kõrgemad. Kolmandaks põhjuseks on loomulikult siinse turu väga tagasihoidlik likviidsus.

Olulisimaks neist kolmest peab ta viimast ning seda TeliaSonera tõttu, kelle pakkumine lükkas Telekomi aktsiad pakkumishinna lähedusse. See tekitas ka Balti-suunaliste fondide taha meeldiva tõusuprotsendi. "Kuna mineviku tootlus kipub olema jätkuvalt ebamõistlikult tõhus müügiargument, leidis kriitiline mass globaalsest taustast julgeks läinud investoreid, et Baltikumi polegi viimasel ajal nagu raha pandud," kirjeldas Koppel, lisades: "Resultaadiks oli raha sissevool turgudele, mis tegelikult võivad olla kaotamas oma kahte olulisimat ettevõtet - turule, mis tegelikult ei olnud (tehniliselt) valmis selleks, et siia just nüüd täpselt sellises koguses uut raha peale tuleks."

Balti turgude suhtes on Koppel meelestatud pisut skeptiliselt. Kahtlemata on ka siin ettevõtteid, mis pikas perspektiivis võiksid investorile põnevad olla. "Samas on minu seisukoht senini, et me ei ole selle erakordselt ebameeldiva majandustsükli põhjast veel läbi käinud," tunnistas ta. Siinset turu hindab Koppel hetkel ülispekulatiivseks ning just nii tuleks praegusesse tõusu tema hinnangul ka suhtuda. "Paljalt oma ametinimetuse ja juhitavate mandaatide iseloomu pärast ei saa ma olla positiivselt meelestatud selliste riikide aktsiaturgude suhtes, mille SKT-trend on just selline nagu ta on," märkis ta.

Tallinna börsi lähitulevik paistab Koppeli jaoks mitte just ülemäära roosiline, sest ta tõstatab valusa, kuid ilmselt paljude peast läbi käinud küsimuse: "Strateegilisemas perspektiivis tekib küsimus, mis üldse kohalikust börsist edasi saab? Eesti Telekomi lahkudes Riia Börsi saatus?"

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. September 2009, 17:56
Otsi:

Ava täpsem otsing