S P: Eesti europüüdlused 2009. a defitsiidis kinni

17. september 2009, 09:31

Kui Eesti tahab 2011. aastal euro käibele
võtta, tuleb tänavu eelarvedefitsiit suruda 3% piiridesse SKPst – Euroopa Liidu
ja Euroopa Keskpanga poolt mingit vastutulekut liitumistingimuste leevendamiseks
loota ei tasu, ütleb reitinguagentuur S P.

Euroopa Liit „ on liitumiskriteeriumide rakendamisel nõudlikum kui kunagi varem,“ ütles S P analüütik Jean-Michel Six intervjuus agentuurile Bloomberg. „Nad ei taha mingil juhul jätta muljet, et annavad kriteeriumides järgi,“ lisas ta.

Eesti püüab selle aasta eelarvedefitsiiti kärpida enam kui 7,6% ulatuses SKPst. „Lähematel kuudel selgub, kas Eesti suudab eelarvekriteeriumi täita,“ ütles S P analüütik Frank Gill. „Seis on väga piiri peal.“

S P hinnangul ei ole EL valmis euroala liitumistingimusi lihtsustama, et vältida piirkondlikku valuutakriisi.

„Euroopa Keskpank ei pea ennast kiirabiks riikidele, mis on sattunud välisraha saamisega raskustesse,“ ütles Six. Samuti sõltub uute liikmete vastuvõtmine euroala majanduse toibumisest.

Euroala riigid ei ole valmis Ida-Euroopa riikidele eurokriteeriumides mööndusi tegema. Märtsis lükkasid euroala rahandusministrid selle mõtte tagasi.

Kui Eesti suudab oma eelarvedefitsiidi suruda 3% piiridesse, paraneb riigi usaldusväärsus, ütles Six.

3% tingimuse täitmine tähendab, et „Eesti oleks peaaegu kindlalt valmis 2011. aasta alguses euroalaga liituma,“ ütles Gill.

S P kärpis 11. augustil Eesti pikaajaliste võlakohustuste reitingut tasemele A-, mis on neljas madalaim investeerimisjärgu reiting. Põhjuseks euroga liitumise võimalik lükkumine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. September 2009, 10:11
Otsi:

Ava täpsem otsing