Ansip: töötukassa reservid on täiesti piisavad

21. september 2009, 16:45

Peaminister Andrus Ansip vastas
arupärimisele töötukassa reservide kohta, et on töötukassa finantsolukord
on stabiliseerumas ja töötukassa saab om akohustustega hakkama.

Peaminister Andrus Ansip vastas täna riigikogu liikme Hannes Rummi 21. mail esitatud arupärimisele Eesti Töötukassa reservide kohta. Arupärija viitas Andrus Ansipi juhitud valitsuse 24. novembri 2005 tehtud otsusele langetada töötuskindlustuse maksemäärasid 40% võrra, kuna valitsuse hinnangul oli paisunud reserv ebamõistlikult suureks. Rumm tundis huvi, kas peaminister tunneb endal vastutust töötukassa reservide tänase ebapiisavuse pärast?

Ansip selgitas, et töötukassa reservid on täiesti piisavad, et finantseerida oma kohustusi nii käesoleval aastal kui ka edaspidi. Kui 2009. aasta alguses oli töötukassa neto-varade suuruseks üle 2,8 miljardi krooni, siis juuli lõpuks oli reservi järel ligi 2 miljardit krooni.

Peaminister märkis, et üleilmne majanduskriis ja meie kinnisvaramulli lõhkemine on viinud Eesti töötuse tasemele, mida viimati nähti 2000. aasta alguses. Niisamuti on suurenenud töötukassa toetuste väljamaksed ja vähenenud töötuskindlustusmaksete baas.

„Töötukassa puudujääk rebenes 2009. a veebruarist maini kiirusega 200 miljonit krooni kuus, jõudes esimese viie kuuga 840 miljoni kroonini. Selline olukord nõudis töötukassa nõukogult, valitsuselt ja Riigikogultki raskeid otsuseid nii maksemäära tõstmise kui töötukassale täiendavate kohustuste panemisest loobumise näol,“ ütles Ansip.

Tema sõnul on tänaseks töötukassa finantsolukord stabiliseerumas. „Näiteks juuli lõpu seisuga oli puudujääk 850 miljonit krooni ehk vaid pisut rohkem mai lõpuks saavutatust. Sellegipoolest ulatub rahandusministeeriumi värske prognoosi kohaselt töötukassa puudujääk käesoleva aasta lõpuks kuni 1,25 miljardi kroonini. See on samas suurusjärgus kõigi kohalike omavalitsuste oodatava defitsiidiga kokku. Kuna eelarvedefitsiiti arvestatakse valitsemissektori kohta tervikuna, siis saab riigieelarve samavõrra vähem panustada teistesse valdkondadesse,“ leidis peaminister.

Ansipi sõnul on töötukassa headel aegadel kogunud piisavalt reserve, et oma tänaste kohustustega rahuldavalt toime tulla. Töötukassa kuludest on käesoleval aastal tuludega katmata ligi kolmandik. Sellises olukorras oleks olnud vastutustundetu lisada töötukassale täiendavaid kohustusi, lisas ta. Töötuskindlustuse maksemäär on hetkel kehtestatud maksimaalsel tasemel, 4,2 %-le. „Mida varem õnnestub seda taas vähendama hakata, seda konkurentsivõimelisemaks muutub meie ettevõtluskeskkond,“ selgitas peaminister.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. September 2009, 09:24
Otsi:

Ava täpsem otsing