Ligi: Swedi juhtum mõjutab II samba usaldusväärsust

12. oktoober 2009, 19:25

Rahandusminister ja finantsinspektsiooni
nõukogu esimees Jürgen Ligi ütles Äripäevale, et Swedbanki juhtum mõjutab II
samba usaldust, kuid kui palju on selle tõttu fondivahetajaid, selgub kuu
lõpus.

“Oktoobri lõpuni on pensionikogujatel võimalik oma fondi vahetada ning eks siis näeb ka kui palju Swedbank'i pensionifondidest lahkuti. Kahtlemata on tekkinud olukord mõjunud teise samba usaldusväärsusele, kuid seda ei tohiks ka üle tähtsustada,” vastas Ligi küsimusele, kas Swedbanki pensionifondid või ka pensionifondid üldiselt on tekkinud olukorra tõttu usalduse kaotanud?

Ligi rõhutas, et finantsinspektsiooni otsus ei tähenda, et pensionisüsteem tervikuna või siis II sammas ei toimi. “Tegemist on ikkagi ühe fondivalitseja ühe konkreetse investeeringutega seotud juhtumiga. Selle mõju on väike võrreldes eelmise aasta lõpus ja käesoleva aasta alguses realiseerunud finantskriisi mõjuga pensionifondide varade väärtusele,” ütles rahandusminister.

Kas tekkinud olukord nõuaks seaduse muutmist? “Tuleb märkida, et 10. juunil 2009.a. vastu võetud seadusemuudatused täpsustasid üsna detailselt, millisel kujul tuleb pensionifondide puhul huvide konflikte vältida,” vastas Ligi ja lisas, näiteks peab seadusmuudatuse kohaselt fondivalitseja arvesse võtma ja hindama seda, kas investeeringute teostamisel võib olla rahaline või muu motiiv eelistada pensionifondi osakuomanike huvidele mõne teise tema poolt valitsetava investeerimisfondi osakuomanike huve.

Nimetatud uute reeglitega peavad tegutsevad fondivalitsejad ennast kooskõlla viima selle aasta lõpuks, märkis minister, kelle sõnul kehtisid ka enne huvide konflikti vältivad reeglid, kuid need olid vähem detailsed.

Enne järgmiste sammude otsustamist, seoses Swedbanki juhtumiga, ootab finantsinspektsioon ära panga seisukohad esitatud järeldustele, ütles Ligi ning selgitas, et siis vaadatakse, kui kohustuslike pensionifondide osakuomanikele on tekitatud varalist kahju, siis kas ja kui suures ulatuses Swedbank võimalikku kahju osakuomanikele kompenseerib ning milline on võimalik finantsinspektsiooni sanktsioon rikkumise eest.

Swedbank Investeerimisfondid ei ole kohustuslike pensionifondide vara investeerides vältinud huvide konflikte, leidis finantsinspektsioon. Finantsinspektsioon on lõpetanud järelevalvemenetluse Swedbank Investeerimisfondid AS-i tegevuse üle osas, mis puudutab huvide konflikte kohustuslike pensionifondide varade investeerimisel ja esitanud omapoolsed järeldused tutvumiseks Swedbank Investeerimisfondidele.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. October 2009, 12:03
Otsi:

Ava täpsem otsing