Esimene jäävaba suvi saabub Arktikasse 20 aasta jooksul

15. oktoober 2009, 13:25

Globaalse soojenemise tagajärjel saabub
esimene jäävaba suvi Arktikasse juba 20 aasta jooksul.

„Suurem osa jääst sulab järgmise kümnendi jooksul ning esimest päris jäävaba suve nähakse Arktikas 20 aasta jooksul. Talviti jääb aga Arktika veel sajanditeks jäävangi,“ ütles Cambridge’i ülikooli ookeanifüüsika professor Peter Wadhams.

See on suur muutus mitte ainult Arktikale, vaid kogu Maa kliimale. Põhjapoolust ümbritsevad alad muutuvad suviti kosmosest vaadatuna siniseks ning neelavad senisest enam päikesevalgust ja kiirendavad seeläbi globaalset soojenemist veelgi, kirjutas Reuters.

Positiivne külg on, et kaubalaevadele avaneb uus meretee Euroopast Aasiasse ning Venemaal on ilmselt veelgi põhjust rõõmustada, sest praegu praktiliselt elamiskõlbmatute igikeltsaga põhjaalade kliima muutub märksa talutavamaks.

Teadlaste sõnul on Arktika jääkatte õhenemine kõige selgem globaalse soojenemise tagajärg ning peaks saatma selge ohusignaali detsembris Kopenhaagenisse kliimakõnelustele saabuvatele poliitikutele.

Wadhamsi arvutused merejää kadumise kiiruse kohta põhinevad Briti mereväe allveelaeva 2007. aastal teostatud mõõtmistel ning selle aasta algul Briti rännumehe Pen Hadow juhitud ekspeditsiooni kogutud puurimisandmetel. Hadow kogus koos kaaslastega andmeid 1500 puuraugust, mis tehti üle 400-kilomeetrise rännaku käigus. Need andmed näitavad, et merejää on Arktikas oluliselt õhenenud, ulatudes praegu keskmiselt vaid 1,8 meetrini. Seda on teadlaste sõnul juba liiga vähe, et suvine soojaperiood edukalt üle elada.Esimene jäävaba suvi saabub Arktikasse 20 aasta jooksul

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. October 2009, 14:00
Otsi:

Ava täpsem otsing