NASA teadlane: 2012. aastal maailmalõppu ei tule

21. oktoober 2009, 11:17

NASA teadlase David Morrisoni sõnul on
internetis levivad kuulujutud maailmalõpust 2012. aastal mingi astronoomilise
sündmuse tagajärjel pettus. Teadlane leidis, et maailmalõpuhirmu allikaks on
peamiselt võltsid teadusveebisaidid ja inimeste teadmatuse arvelt rikastuda
püüdvad inimesed.

Internetis levinud uskumuse kohaselt on 2012 aasta 21. detsember maailmalõpupäevaks, sest mingisugune astronoomiline sündmus hävitab Maa. NASA teadlase David Morrisoni sõnul on tegemist puhtakujulise pettusega. Tema kokkuvõte maailmalõppu kuulutavatest väidetest ja nende väidete teaduslik ümberlükkamine avaldati astronoomide ühingu Astronomical Society of Pacific leheküljel, kirjutas Physorg.

Juba kuid on NASA ja mitmed teadlased saanud ühe rohkem murelikke kirju ja e-maile, kus küsitakse täpsemat infot 2012. aasta maailmalõpu kohta. Hävingu põhjustena liigub internetis mitmeid teooriaid, muuhulgas kokkupõrge väljamõeldud planeedi Nibiruga, Päikese suurenenud aktiivsus, galaktika keskpunktiga ühele sirgjoonele jõudmine ja nii edasi. Morrison on selliste hirmude ühisterminina võtnud kasutusele sõna kosmofoobia, mis on sel aastal inimeste hulgas järsult süvenenud.

Morrison on üle maailma tunnustatud päikesesüsteemi ja asteroidide ekspert. Ta osaleb ka NASA projektis „Küsi astrobioloogilt“, kus inimesed saavad teadlastele küsimusi esitada. Teadlaselt küsiti nii palju küsimusi 2012. aasta maailmalõpu kohta, et ta otsustas selle legendi tagapõhju süvitsi uurida ja see müüt lõpuks kummutada.

Üheks tema huvitavamaks avastuseks oli, et selle aasta novembris kinolinadele jõudva ulmefilmi „2012“ levitajad õhutavad meelega internetipaanikat tagant, luues võltse teadusveebisaite ja julgustades inimesi otsima internetist sõna „2012“. Enamik sellise otsingu tulemusel leitud veebisaite on täis mõttetusi ja arusaamatusi, tihtipeale on nende taga inimesed, kes üritavad müüa omakirjutatud raamatuid tulevasest katastroofist.

Morrisoni artikkel on küsimuste ja vastuste vormis, lisatud on ka allikate loetelu, kust huvilised saavad järgi uurida, miks 2012. aastal kardetud katastroofi toimuda ei saa. Muidugi on olemas igasuguseid muid põhjuseid, miks Maa tuleviku pärast muretsema peaks, kuid puudub igasugune põhjus eriti mures olla 2012. aasta talvisel pööripäeval.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. October 2009, 11:17
Otsi:

Ava täpsem otsing