Kadri Jakobson • 2. november 2009 kell 21:00

Reformierakonna varjatud arved

Riigiprokuratuur leidis reedel, et kuna mõlemad poliitikud rahastasid oma valimiskampaaniat ise, polnud tegu erakonna valimiskampaaniaga ja karistusseadustik ei hõlma selliste kampaaniate võimalikku ebaseaduslikku rahastamist.

"Minu inseneriaju ütleb, et erakonna tehtud kulutused ja kandidaadi tehtud kulutused on erakonna kulutused. Kui erakonnal on keelatud kasutada äriühingute raha, siis on ka kandidaadil keelatud kasutada äriühingute raha," lausus riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni juht Eiki Nestor.

Lisaks võiks Nestori sõnul kandidaatide valimiste kuluaruanded läbi vaadata mitte erakonnad, vaid sõltumatud ametnikud või audiitorid, kes on näiteks riigikogu palgal.

"Meid hämmastas täpselt samamoodi prokuratuuri selline seisukoht, kuigi eraisikud peavad esitama erakonnale täpselt samamoodi aruandeid, et erakond saaks need arvata oma kulutuste hulka," rääkis Rahvaliidu fraktsiooni juht Karel Rüütli. Tema sõnul koguneb Rahvaliit, et selles küsimuses seisukoht võtta.

Roheliste fraktsiooni juht Valdur Lahtvee pidas sellist seaduselünka kahetsusväärseks. Enne ootavad aga rohelised Lahtvee sõnul ära justiitsministeeriumi eestvedamisel tehtavad seadusemuudatuse ettepanekud. "Ootame, mis ettepanekuga tuleb valitsus GRECO (Euroopa Nõukogu korruptsioonivastaste riikide ühendus) soovituste rakendamiseks," selgitas ta.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees, IRLi liige Urmas Reinsalu möönis, et erakondade rahastamist puudutava seadusega on vaja tööd teha.

"Meedia ja ühiskonna tähelepanu vaadates on loogiline, et see tuleb uuesti menetlusse võtta," lausus Reinsalu.

"See ajab naerma! Nüüd on kõik teed lahti, teed omale arve ja lased kanda siis raha oma kontole kampaania tegemiseks ükskõik milliselt juriidiliselt isikult," ütles Keskerakonna aseesimees Ain Seppik. Ta lisas, et seaduse mõte on, et kõikide puhul, kes kandideerivad erakonna raames ja saavad annetusi, on need erakonnale antud annetused. Tema sõnul tuleb hakata seadusi üle vaatama.

"Kõik, mis puudutab erakondade rahastamist, pole lõpuni viimistletud nii, et ei tuleks ettenägematuid olukordi," lausus Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Rein Aidma.

"Praegu on tegu erakorralise olukorraga, milleni on viinud ühe lepingupartneri pankrot ja meedia forsseeritud tähelepanu. Tegeleme selle asjaga," lisas ta.

Millised meedias avaldatud väited ei ole dokumetaalselt ümber lükatud? Kas on Droomi raamatupidajaga või omanikega räägitud, miks arvestati ettevõtete tasutud raha poliitikute kampaaniakuludest maha? Kas kontrollisite, et Kristiina Ojulandi kampaaniakulude eest tasus OÜ Jatrimpan?

Kriminaalmenetlust lubab seadus alustada vaid kuriteokahtluste uurimiseks. Kõnealuste juhtumite kohta meedias avaldatud, õiguskaitseasutuste käsutuses olevate ja osapoolte esitatud materjalide pinnalt ühelegi kuriteole viitavaid tunnuseid ei tuvastatud.

Väljapoole kuriteokahtluse kontrollimise piire jäävatele erinevatele küsimustele vastamiseks ei ole prokuratuuril pädevust.

Hetkel kuum