Aivar Hundimägi • 15. november 2009 kell 21:00

Rikaste TOP: Kaks soomlast

Oleme Äripäeva rikaste TOPi arvestanud ka need välismaalased, kes Eestis või Eesti kaudu äri ajavad. Üks nendest on soomlane Harry Olavi Viiala, kes on suutnud ehitada üles eduka kontserni, mis plaanib oma tegevushaaret erinevates riikides veelgi laiendada.

Viiala (58) suurosalusega Filter tegi möödunud aastal suure hüppe nii käibe kui kasumi kasvus ning suurt tagasilööki ei prognoosita ka selleks aastaks. Kavas on näiteks investeerida laopindade laiendamisse. Suurema osa müügitulust teenib Filter aga väljaspool Euroopa Liitu.

Filtri viimaste aastate ülikiire kasvu võti peitub Valgevenes, kus 2005. aasta alguses avati oma esindus ja teeniti esimesed miljonid.

2006. aastal kasvasid Filtri müügimahud Valgevenes kümnetes kordades, nii et aasta lõpus otsustati senise esinduse asemel asutada tütarfirma SZAO Filter, millest Filtrile kuulub 51 protsenti.

Tütarfirma loomise eesmärk oli kõiki esindustooteid hõlmava müügivõrgustiku rajamine, mille abil oleks võimalik pakkuda nii uutele kui ka vanadele klientidele kohapeal hooldusteenust ja varuosade müüki.

Ja uusi kliente on Filter Valgevenes muudkui saanud, mida tõestab seegi, et eelmise aasta 600 miljoni kroonisest käibest tuli praktiliselt juba iga teine kroon (täpsemalt 48%) Valgevenest.

Viiala kaasaktsionär on 25 protsendiga ettevõtte juhatusse kuuluv Antti Toppi.

Varem oli omanikeringis ka ettevõtte tegevjuht Kalle Küngas, kes müüs 2005. aasta veebruaris 20 protsendi suuruse osaluse Viialale ja Toppile (vastavalt 15% ja 5%). Osaluse müük langeb kokku täpselt Valgevene turule minekuga ja tehingu hind võis olla umbes 7 miljonit krooni. Aasta või paar hiljem müües olek Küngas võinud küsida oma osaluse eest kolm või neli korda suurema summa.

Kiire tõus sel aastal rikaste edetabelis pole suur üllatus, sest ettevõttel õnnestus ka möödunud aastal kasvatada hüppeliselt müüki välisturgudel, koguni 99%.

Lisaks Valgevenele on Filtril tütarfirmad Lätis, Leedus ja alates eelmise aasta septembrist ka Bulgaarias. Viimases ollakse tütarfirma omanik 100 protsenti, teistes riikides kuulub Filtrile aktsiate kontrollpakk. Need riigid pole aga veel piir ja ettevõte uurib võimalusi oma äritegevuse laiendamiseks.

Äripäeva rikaste TOPi eesotsas on ka teine Eestis aastaid tegutsenud soomlane Jyrki Hyppönen, kelle vara väärtuseks hindas Äripäev 260 miljonit krooni ja sellega oli mees 113. kohal.

Tamperest pärit ettevõtja on meil tabelis veel kinnisvarabuumi järelkajana, sest on üles hinnanud enda firmade omanduses olevat kinnisvara. Tõenäoliselt järgmise aasta tabelis on ta madalamatel kohtadel. Hyppönen on Eestis kinnisvaraäri ajanud juba üle kümne aasta. Talle kuulub siin kolm firmat: Aaprekoti, Klemola ja VVO Kinnisvara Arendus. Aaprekoti tegeleb kinnisvara rendile andmisega. Alustas tegevust 2003. aastal. Eelmise aasta käive oli 6,8 miljonit krooni ja teenis 7,4 miljonit krooni kasumit võrreldes 3,1 miljoniga 2007. aastal.

Aaprekoti on osutanud teenuseid teisele Hyppöneni firmale VVO Kinnisvara Arendus, mis vahendab Eestis Soome kinnisvara. Aaprekoti omab 90% suurust osalust Soomes registreeritud firmas Vertika International.

Klemola annab samuti kinnisvara üürile ja on asutatud juba 1998. aastal. Eelmise aasta käive oli 4,5 miljonit krooni. See firma ongi põhjuseks, miks Hyppönen on Äripäeva rikaste edetabelis. Selle firma omanduses oleva kinnisvara väärtuseks on Hyppönen hinnanud 200 miljonit krooni. Kasumit teeniti eelmisel aastal 6 miljonit krooni.

Firma väärtus on kiiresti kasvanud tänu ümberhindlustele. 2005. aastal hinnati kinnisvara väärtuseks 68,3 miljonit krooni ja aasta hiljem juba 122,7 miljonit krooni.

Hyppöeneni firmadele kuulub kinnistu Tallinnas Vilde tee 150 ja Mäealuse tänaval. Seal tegutses nõukogude ajal riigikantselei autobaas ja hoiti riigijuhtide Volgasid.

Hetkel kuum