7. november 2010 kell 15:00

Omavalitsuste maksutulud kasvavad

Oktoobris toimus murrang kohalike omavalitsuste maksulaekumises, sest üle pika aja oli tulumaksulaekumine taas plussis. Oktoobris kogusid omavalitsused tulumaksu 2,5 protsenti enam kui aasta eest, viimati kasvas maksulaekumine 2008. detsembris.

Oktoobris laekus kohalikele omavalitsustele kokku 727 miljonit krooni tulumaksu.

Suurematest valdadest kasvas maksulaekumine kõige enam Rae vallas 22%, Tartu vallas 15% ja Viimsi vallas 13%. Kõige kehvemas seisus olid Loksa ja Keila linn, kus makse laekus vastavalt 32 ja 23% vähem. Suurima omavalitsuse Tallinna linna tulumaksulaekumine kasvas oktoobris eelmise aastaga võrreldes 2%.

Rae vallavanem Veigo Gutmann põhjendab tulumaksu laekumise märkimisväärset kasvu sellega, et tõenäoliselt hakkab üldine majanduslik olukord paranema. “Kõige suurem roll on arvatavasti sellel, et meie valla töötuse määr jääb alla 5 protsendi ja maksumaksjate arv on suurem kui 2009. aasta oktoobris,” selgitas Gutmann.

Kohalike omavalitsuste statistikast selgub, et Saue valla tulumaksulaekumine on oktoobris võrreldes mullusega kasvanud 8 protsenti. Vallavanema Andres Laisa kinnitusel on kasvu keeruline kommenteerida, kuna eelmise aasta novembris toimus müstiline tulumaksu laekumise kukkumine. “See ei olnud ainult meie valla eripära ja ma arvan, et seal tekkis mingisugune arvestusmetoodika viga,” rääkis Laisk.

Kui nüüd see teoreetiline anomaalia kõrvale jätta, on 8 protsendiline tõus reaalselt matemaatiliselt seletatav, kuna meil tuli aasta alguses juurde 120 elanikku ja tööpuudus on ka 2% vähenenud, lisas Laisk.

Langus oli erandKeila linnavalitsuse finantsjuht Avo Reiska tunnistab, et 23% maksulaekumise langemine on veidi üllatav. “See on halb tulemus, kuid me ei ole selle põhjuseid analüüsinud,” rääkis Reiska. Ta lisas, et töötuse määr on vähenenud ja elanike arv  kasvanud, kuid siiski on tulumaksu laekumine kahanenud.

Järgmise aasta eelarvet Reiska sõnul oktoobri kuu tulemused ei mõjuta ja see jääb erakordseks näiteks. “Ühe kuu tulemuste pealt ei ole põhjust järeldusi teha, tuleb ikkagi vaadata kogu aasta laekumisi ja võrrelda neid eelmise aastaga. Kui vaadata Keila linna maksulaekumisi terve 2010. aasta jooksul, siis pole sellist vähenemist varem ette tulnud,” rääkis Reiska. 

Järgmise aasta eelarve on tegelikest laekumistest kindlasti suurem ja 2011. aastal näeb Keila linn tulumaksu laekumiste kasvu võrreldes 2010. aastaga, lisas ta.

Järgmisel aastal rohkem investeeringuidGutmanni sõnul planeeritakse Rae valla järgmise aasta eelarvesse rohkem investeeringuid. “ Tegevuskulud jäävad samaks, investeeringute osa eelarves kindlasti kasvab ja lisaks kuulub eelarvesse  ka mõistlikul hulgal reserve,” rääkis Gutmann.

Ka sel aastal moodustasid valla eelarve mahust üle 10% reservid, aastalõpu seisuga peaaegu 14-15%. “Seda ju ei tea, millal jälle kusagilt raske aeg saabub,” põhjendas Gutmann.

Uut eelarvet suurendab ka Saue vald, kuna vallavanema kinnitusel koostatakse järgmise aasta eelarve selle aasta tegeliku laekumise põhjal. “Eelarve tuleb järgmisel aastal mitmel põhjusel suurem - esiteks lisame sinna sel aastal tegemata jäänud investeeringud ja suurendame ka tulumaksu võrra,” rääkis Laisk.

Paljud sel aastal alanud projektid finantseerimist jaa omafinantseeringud Euroopa toetustele on vaja käiku panna, lisas Laisk.

Autor: Birjo Must, Katre Pilvinski

Hetkel kuum