21. november 2010 kell 10:22

100 mld eurot maksev päästeoperatsioon

Euroopa abi kriisis vaevlevale Iirimaale võib kalliks maksma minna mõlemale poolele. Ettevalmistamisel on meetmed kogusummas 100 miljardit eurot.

Eurotsooni riigid valmistavad ette Iirimaa abipaketti mahuga 100 miljardit eurot ja rohkem, mille vahendid tuleksid suures osas Euroopa kriisiabipaketist, kirjutab Spiegel Online. Osaleks ka Suurbritannia, kes ei ole küll eurotsooni liige, kuid kelle majandus on tihedalt seotud Iirimaaga – juttu on 20 miljardist eurost. Kaalumisel on ka väiksem versioon mahuga 45 kuni 50 miljardit eurot.

See puudutaks siis laostunud Iiri pankade akuutseid puudujääke. Antonio Garcia Pascual, Barclays Capital ökonomist, pakub ajalehes Financial Times, et IMF-I ja EL päästeplaan võib sisaldada 22-37 miljardit eurot Iiri pankade restruktureerimiseks ja rekapitaliseerimiseks, pluss ligi 60 miljardit tagavaraks, et katta sellest Iiri riigi rahastamiskulud aastatel 2011 kuni 2013.

Saksamaa valitseva kristlik-demokraatliku partei poliitikud sooviksid abi Iirimaale siduda rangete tingimustega ja eelkõige lõpetada Iirimaa madalate maksude poliitika. „Me surusime ka Kreekas läbi maksutõusu. See peab juhtuma ka Iirimaal. Ei saa olla, et üks riik panustab üldsuse solidaarsusele ja tagab endale samal ajal maksudumpingu abil konkurentsieelise oma abistajate ees,“ ütles Europarlamendi CSU juht Markus Ferber Spiegelile.

Ka Austria rahandusminister Josef Pröll ja EL rahandusvolinik Olli Rehn on andnud mõista, et abi saava Iirimaa ettevõtte maksumäär peaks tõusma teiste Euroopa riikide vastava taseme suunas. Nii on Rehn öelnud, et „Iirimaa ei jätka madalate maksudega maana.“ Iirimaa liidrid on aga jällegi teatanud, et ei tõsta mingil juhul oma 12,5 protsendilist ettevõtte tulumaksu, mis aitas teha Iirimaa selliste firmade investeeringute sihtkohaks nagu Microsoft ja Phizer.

Iirimaa poolel on Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy, kes ütles nädalavahetusel Lissabonis sõna võttes, et Iirimaalt ei tohi nõuda ettevõtlusmaksu tõstmist tänutäheks Euroopa Liidu abiraha saamisele.

Ajalehe Financial Times andmetel tähendaks Iirimaale kriisiabi vastuvõtmine vähemalt 15 miljardi euro suuruseid kulu- ja maksukärpeid – või siis ligi 10 protsenti aastasest majandustoodangust vahemikus 2011-2014.

Iirimaa valitsus arutas nädalavahetusel, millised saavad olema eelarvekärped järgmise nelja aasta jooksul, detailid lubatakse avalikustada hiljemalt teisipäeval. Iirimaa päästekava lõplik paikapanek võib FT andmetel aega võtta paar nädalat.

Asjade aeglase käiguga ei ole rahul IMF-i tegevdirektor Dominique Strauss-Kahn, kes ütles läinud nädalal Frankfurdis toimunud panganduskongressil: “Suveräänsuse kriis ei ole veel möödas. Koostöö rattad liiguvad liiga aeglaselt. Finantssektori parandamine võtab liiga palju aega, osaliselt sellepärast, et poliitikud ei pööra piisavalt tähelepanu üleeuroopalisele mõõtmele.”

Autor: Katri Soe-Surén, Kadri Paas

Hetkel kuum