Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  2010 - hinnatõus ja hankevaidlused

  Avalikkuse ette jõudis hulk juhtumeid pettustest ja kähmlustest, mis ei mõjunud just hästi ehitaja mainele. Ja hulk raha ei voolanud mitte ehitustegevusse, vaid vaidlusküsimusi lahendavate juristide kaukaisse.
  Positiivsena jäävad aastat meenutama arvukad alustatud objektid. Iseäranis rõõmustasid uued arendusobjektid ja kerkivad kortermajad. Oli õnnestunud laienemisi välisriikidesse, ekspordimahud kasvasid ning jala said ukse vahele ka näiteks betoontoodete tootjad.
  Mida arvavad aga lõppevast aastast ehitusvaldkonnas tegutsejad ise?
  Tiit Roben, Merko Ehituse juhatuse esimees
  2. Aasta ämber on teadlikest alapakkumistest tulenevad minemajalutamised riigihanke objektidelt, mis heitsid negatiivset varju kogu sektorile. Positiivne on mitme suure objekti käikuandmine, Merko Ehitusel on need Ämari lennubaas ja Kristiine keskuse laiendus.
  3. Merko lõpetab tänavuse aasta tulemusega, mille ees on plussmärk. Järgmisel aastal loodame kasvatada käivet ja säilitada kasumlikkuse.
  1. 2010 oli väga tegus aasta ning valdavalt positiivne. Majanduse pööre paranemisele on võit kõikidele. Eurole ülemineku otsuse positiivset mõju veel näeme. Oleme taastanud masueelsed mahud ja käibed, tänavu võtsime tööle 140 uut töötajat, personal kasvas 70%.
  2. Ilmselgeks "ämbriks" on erakordselt suur segadus riigihangetega seonduvalt. Veelgi suuremat kahju aga põhjustab fakt, et võrrelduna Norra ja Taaniga, ei ole Eestis ehitusjärelevalvet ja ehituse juhtimise riiklikku süsteemi praktiliselt olemas.
  3. 2011. aasta käibe eesmärk on vähemalt 38 miljonit eurot. Tahame veel juurde võtta 100 töötajat.
  1. Aastat iseloomustavad lõputud riigihangete vaidlustamised ja ehituse sisendhindade väga järsk tõus. Tellijaid tabasid ebameeldiva üllatusena ehituslepingute katkestamised ja pakkumishindade tõus uutel konkurssidel. Ehitusettevõtjate liidust väljaheidetud firmade jokk-skeemid kahandasid peatöövõtjate usaldust tellijate ja alltöövõtjate silmis. Positiivse poole pealt jäi meelde riigi ja kohalike omavalitsuste senisest tõhusam töö eurotoetuste abil tehtavate projektide käivitamise nimel.
  2. Kõik riigihangete lepingute katkestamised on "ämbrid", sõltumata sellest, kumb pool selles süüdi on. Õnnestumiseks võib pidada Eesti Ehitusettevõtjate Liidu hea käitumistava vastuvõtmist.
  3. NCC-le lõpeb aasta loodetust paremini. Jätkame samal kursil ja soovime usaldusväärse partnerina teha kõvasti tööd.
  1. Aasta jääb meelde kui pingeliste pakkumiste aasta. See aasta kinnitas, et riigihangetega ei ole asjad korras. Tõmbasime joone alla suurematele ettevõtmistele, nt kaubanduskeskus Kiievis.
  2. Eesti ehitajad teevad üldiselt head tööd. Aga "ämbriks" on kindlasti tšehhide "viljad" Tallinnas Vabaduse väljakul (Vabadussõja võidusamba ehitusvead - toim). Hulk ehitajaid läks pankrotti, meelehärmi on tekitanud alltöövõtjate ja peatöövõtjate jagelused ning maanteehangete "toppamine" vaidlustes. Õnnestumine aga see, et valitsus ja omavalitsused said eurorahad liikuma. Ja meil kasvab peale väga häid noori.
  3. Arvan, et selle aasta näitajad jäävad 2009. aastale alla. Aga soov ja lootus on, et 2011 parandab selle vajakajäämise.
  1. 2010 jääb meelde raske aastana. Hindade trendi muutumine on paljudele konkurentidele tulnud halva üllatusena ning kahjumlikest lepingutest taganetakse väga kergekäeliselt. Positiivne on erasektori esimesed elumärgid pärast koomaperioodi.
  2. Aasta "ämber" on pooleliseisvad infra-projektid ning nendega seotud vaidlused. Kuigi enamik ehitusfirmadest ei ole selle jamaga seotud, on kõikide ehitajate maine saanud rängalt kannatada. Aasta õnnestumine - eluasemeturu elavnemine ja uute arenduste alustamine.
  3. Skanska jaoks oli 2010 vundamendi ehitamise aasta. Me ei ole küll käibelt suurimad, ent kavatseme anda tugeva panuse ehitajate maine parandamiseks.
  1. Mööduv aasta jääb meelde kui Eesti iseseisvuse taastamise järgse perioodi ehitusturu suurima languse lõpu aasta. Olulisi häid sündmusi on tegelikult olnud palju, sest valminud on ju terve rida ehitusprojekte, ehkki kohati võib jääda ekslik mulje, et ehitusturul head polegi.
  2. Aasta "ämbriks" on Aruvalla-Kose tee-ehituse ümber toimuv farss, mille tulemusel jooksutati tupikusse üks hange ning alustati sama asjaga teist korda, jättes tähelepanuta kogu saadud õppetunni. Kahju, et kogu seda jama on pidevalt avalikkusele näidatud kui mingit ehitajate omavahelist kaklust, probleemi olemust see ei kajasta.
  Õnnestumiseks pean paljude tublide ettevõtjate ja ehitusmeeste paindlikkust, kes suutsid ennast kriisis ümber orienteerida ning tõmmata ekspordi ka meie sektoris kenasti käima.
  1. 2010 jääb meelde "masust mustava", kuid töisena. Aasta algul tuli ehitajatel olla objektidel "kaasfinantseerijaks". Küllap kõigil suurenesid juriidilised kulud vaidlusteks hangetel ja objektidel.
  2. Aasta ämber on Aruvalla-Kose hankega seonduvad otsused. Õnnestumiseks aga fakt, et enamik ehitusfirmasid on jätkuvalt pildil. Kui meie objekte hakkavad ehitama lätlased või näiteks hiinlased, ei tee see ehitusturgu odavamaks ega taga kvaliteeti.
  3. Meie konkurentsivõimet parandab uueks aastaks ka finantsinvestor, kellega jõudsime äsja tehingu jõustumiseni. Peamiseks sihiks uuel aastal on kontserni sisene ja väline tugevdamine. Kui aasta toob vähem tööd juristidele ja rohkem ehitajatele, siis võib loota ka positiivset aastat.
  1. Tehtud tööde mõttes igati edukas ja meeldejääv aasta. Jätkus turu madalseis ja lisaks oma sektorile pidid projekteerijad olema alltöövõtjatena osalised ehitusettevõtete alapakkumistega võidetud projektides.
  2. Ehitised, mis valmis said, olidki õnnestumised, näiteks osalesime Ämari lennuvälja projektis projekteerijana. Suurim ebaõnnestumine oli alla omahinna tehtud pakkumised. Kõige lootusetum tundub olevat pakkujate käitumine, kes ühestki ebaõnnestumisest ei oska järeldusi teha ning kordavad oma vigu ikka ja jälle.
  3. Konkreetne siht järgmiseks aastaks on laialdasem koostöö Sweco kontserni projektides. Skandinaavias, eeskätt Rootsis, Taanis ja Norras, käivitatakse väga suuri infrastruktuuriprojekte.
  1. Positiivne, et vaatamata ehitusturu madalseisule valmis terve rida toredaid hooneid ja just väljaspool Tallinna, näiteks Sõmeru vallamaja, Kihnu Muuseumi rekonstruktsioon jpt.
  2. Negatiivne on riigihangetega seonduv alapakkumisest tingitud ehitusfirmade lahkumine objektidelt. Riigihangete korraldamise viis ei toimi.
  3. Loodame, et kasvab avalike arhitektuurikonkursside osakaal. Riigiarhitekti kui peaspetsialisti institutsiooni loomine oleks samuti väga vajalik.
  1. Ehitussektori jaoks oli kindlasti tegemist nn põhja aastaga, mida iseloomustab väikseim käibenumber alates 2004. aastast. Positiivsed on arengud riigihangete seaduses ja seadusesse volitusnormi sisseviimine.
  2. Halbade sündmustena jäävad meelde ehitustööde riigihangete arvukad luhtumised ja ebaproportsionaalselt suur vaidlustuste osakaal ehitustööde riigihangetel.
  3. Usun, et ehitussektori elavdamiseks kavandatud riiklikud toetusmeetmed avaldavad järgmisel paaril aastal ehitussektori elavnemisele olulist positiivset mõju. Lisaks suunatakse veel 2,6 miljardit krooni kohalike omavalitsuste ja riigiasutuste hoonete energiatõhususe parandamisse.
  Autor: Tea Taruste
 • Hetkel kuum
Asjatundjad: eurotoetuste vennatapp jätkub – kellele see vajalik on?
Riik on jõudnud eurotoetuste tagasinõuetega kulukasse kriisi, nii jätkata ei tohiks, kirjutavad vandeadvokaat Kadri Härginen ja advokaat Mario Sõrm advokaadibüroost Sorainen.
Riik on jõudnud eurotoetuste tagasinõuetega kulukasse kriisi, nii jätkata ei tohiks, kirjutavad vandeadvokaat Kadri Härginen ja advokaat Mario Sõrm advokaadibüroost Sorainen.
Tuuleaktsiatele hakkab peatselt puhuma pärituul
Maailma tuuleparkide tootmismaht kahekordistub aastaks 2030, mis tähendab, et õnn jõuab viimaks ka viimastel aastatel tootlusega hädas olnud tuuleaktsiate omanike õuele.
Maailma tuuleparkide tootmismaht kahekordistub aastaks 2030, mis tähendab, et õnn jõuab viimaks ka viimastel aastatel tootlusega hädas olnud tuuleaktsiate omanike õuele.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Myraka ettevõtlusblogi: Ford Transit gloria mundi
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Metallitööstus sunnib end raskel ajal vastu võtma iga töö
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Merko eksjuht avas lahkumise tagamaid “Astusin nagu jooksulindilt maha”
Aasta alguses Merko juhi kohalt taandunud Andres Trink tõdes, et pärast tosin aastat pingelist ehitusfirma juhtimist saab ta tegeleda kõige sellega, millest varem unistas. Juhitooli loovutamiseks andis talle peamise tõuke abikaasa karjäärimuudatus.
Aasta alguses Merko juhi kohalt taandunud Andres Trink tõdes, et pärast tosin aastat pingelist ehitusfirma juhtimist saab ta tegeleda kõige sellega, millest varem unistas. Juhitooli loovutamiseks andis talle peamise tõuke abikaasa karjäärimuudatus.
Kas rohepööre tähendab eurokommunismi? Või on see lihtsalt üks utoopia?
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Elektrifirma kogemus särtsuautodega: kõikide kulude ennustamisega pole pihta läinud
Eesti Energia autoparki on kuulunud enam kui kümme aastat elektriautod ning ettevõte peab vaatamata muutunud kuludele särtsuautosid mõistlikeks.
Eesti Energia autoparki on kuulunud enam kui kümme aastat elektriautod ning ettevõte peab vaatamata muutunud kuludele särtsuautosid mõistlikeks.
Eurovalimistel soovib osaleda üheksa erakonda ja kuus üksikkandidaati
Riigi valimisteenistusele laekusid tähtajaks üheksa erakonna ja kuue üksikkandidaadi avaldused Euroopa Parlamendi valimistel kandideerimiseks.
Riigi valimisteenistusele laekusid tähtajaks üheksa erakonna ja kuue üksikkandidaadi avaldused Euroopa Parlamendi valimistel kandideerimiseks.
Luman ja Pevkur kutsuvad ettevõtjaid reservväelasi rahaliselt toetama
Kaitseminister Hanno Pevkur ja Riigikaitse Edendamise Sihtasutuse nõukogu esimees Toomas Luman allkirjastasid reservväelaste fondi loomise koostöö memorandumi.
Kaitseminister Hanno Pevkur ja Riigikaitse Edendamise Sihtasutuse nõukogu esimees Toomas Luman allkirjastasid reservväelaste fondi loomise koostöö memorandumi.