Alyona Stadnik • 23. detsember 2010 kell 16:05

Vene ärileht kiitis Eesti euroedu

Eesti on vähem kui kuu aja pärast euroalas, kiitis tuntud vene ajakirjanik Leonid Parfenov ärilehele Delovoi Peterburg antud intervjuus.

Järgneb intervjuu Leonid Parfenoviga:

Kunagi rääkisite, et koos Nõukogude Liidu hümniga tuli tagasi nõukogu stiil.

Ei suudetud luua mitte mingisugust vene tsivilisatsiooni ning lõpuks loodi mingisugune postsovjetlikkus. Sellest algab esimese köite sissejuhatus: me elame Nõukogu antiikaja renessansis. Seda mõttelaadi kipub pooldama mitte ainult Vladimir Putin, vaid enamik meie elanikkonnast. Inimesed lihtsalt ei tea veel teist võimalust rakendada ennast rahvuseks ning riigiks.

Vanema põlvkonnaga on kõik arusaadav, kuid miks noored soovivad töötada riigiettevõttes?

Neile on pakutud sellist maailma, kuhu nad ka astusid, ja mis on kuhjatud Nõukogude antiikajaga. Nad on sisenenud koordinaatide süsteemi, mis on suure mõistena nõukogudeaegne. Nõukogude- või peaaegu nõukogudeaegne maatriks. Nad lamavad ning kattuvad tetrise stiilis. On selge, et parim viis lamada tetrise stiilis on riigi omandis olevates äriühingutes, maksustamises, võimustruktuuris. Mis siin arusaamatut on?

Kes peaks uut maatriksstruktuuri looma?

Kõik peavad. Peab koguma muutusi. Kõige tähtsam on see, et tuleviku süsteem peaks ennast ammendama, sest varem või hiljem saame me karistada. Niimoodi ei tohi elada. See on absurd.

Eesti, mis asub meist 300 km kaugusel, on vähem kui kuu aja pärast euroalas. Vaat, mida ta on teinud 20 aastat ja mida meie tegime 20 aastat. Ta on NATOs, Euroopa Liidus, Schengenis ja eurotsoonis.

Hetkel kuum