25. detsember 2010 kell 6:22

Kartellikütid kühveldasid hagu alla

Konkurentsikuritegudega võitlemisest on saanud riigiprokuratuuri leivanumber. Küll puistatakse toidutööstureid, küll on pihtide vahele võetud ehitajad.

Riigi peaprokurör Norman Aas ähvardas detsembri alguses Äripäevas kartellilepetest unistavaid ärimehi: "Eeldan, et iga ettevõtja saab aru, kes on tema konkurendid. Ja on teatud asju, mida seadus keelab konkurentidega kokku leppida. Näiteks ei tohi kokku leppida hindu kolmandate isikute suhtes, jagada kaubaturgu, püüda kolmandaid osapooli turult välja tõrjuda jms. Selliseid kokkuleppeid on eesti keeles nimetatud ka räigeteks kartellideks."

Tõepoolest, pärast seda, kui piimaliitri hind kerkis septembris poodides üleöö kaks krooni, küsitlesid konkurentsiameti töötajad Tere, Valio, Selveri ja Prisma poekettide juhte ja töötajaid. Prisma väitel survestasid ja ähvardasid neid teised poed ja tööstused pärast piimakartelli sõlmimisest keeldumist. Kui Tere ja Selveri septembrikuiseid tegemisi uurib riigiprokuratuur ja konkurentsiamet siiani, siis Prisma pääses kartellikahtlustusest puhtalt.

Samamoodi sattusid ka teised konkurentsiameti ja riigiprokuratuuri haardesse. Nimelt teatas Leivaliit augusti alguses lapsesuulikult, et peatselt peaks leiva hind tõusma. Ei läinud palju aega mööda, kui liidu juhi Arnold Kimberi kodukontor puistati läbi ning algatati võimaliku konkurentsikahjustava kokkuleppe sõlmimise uurimine. Praeguse seisuga on Eestis ka üks joogitootja, kes vähemasti ringkonnakohtu otsusega on konkurentsikahjustavas kuriteos süüdi. See on napsutootja Liviko ning tema juhataja Janek Kalvi. Kalvi sõlmis konkurendi Offex Grupiga viinakartelli, leppides kokku, et pooleliitrine hundijalavesi maksab poes vähemalt 59 krooni 90 senti, kinnitas riigiprokuratuur jaanuaris. Mullu veebruaris helistas Kalvi viinatööstur Aleksander Skoblovile ja soovis, et Offex Grupp võiks müüa pooleliitriseid viinapudeleid poes vähemalt 59 krooni 90 sendiga. Skoblov vahendas Kalvi ettepaneku toonasele Offexi juhile ja omanikule Igor Zavizionile. Pärast vestlust tõusis Offexi viina hind kaupluses Kalvi nõutud piirini.

Novembris jättis Tallinna ringkonnakohus Livikole maakohtus mõistetud kartellikuriteos süüdimõistva kohtuotsuse muutmata. Harju maakohus mõistis mais Kalvi ja Liviko süüdi viinakartelli sõlmimises. Kalvile mõistis kohus karistuseks 720 000 krooni trahvi. Livikole 1,5 miljonit krooni trahvi. Zavizioni karistati 22 000 krooniga. Forgola Groupi (Offexi uus ärinimi) 750 000 krooniga. Aleksandr Skoblov sai karistada kartellileppele kaasaaitamises ja tema karistuseks on trahv 57 500 krooni. Liviko ja Kalvi on süüdimõistva otsuse riigikohtusse kaevanud, väites, et nemad võitlesid hoopis salaviinaäri vohamise vastu.

Autor: Kadri Paas, Anne Oja

Hetkel kuum