28. detsember 2010 kell 8:42

USA kritiseeris Hodorkovski süüdimõistmist

USA ja Saksamaa on teravalt kritiseerinud Vene eksoligarhi Mihhail Hodorkovski teistkordset süüdimõistmist.

Valge Maja on nimetanud otsust "õigussüsteemi selektiivseks rakendamiseks". Saksamaa välisminister Guido Westerwelle nimetas kohtuprotsessi sammuks tagasi.

Valge Maja pressiesindaja Robert Gibbsi sõnul on Valge Maja mures selle pärast, "mis paistab olevat õigussüsteemi kuritahtlik kasutamine" ja et see "kahjustab Venemaa mainet riigina, kes on lubanud tugevdada seaduse jõudu." Ka USA välisminister Hillary Clinton on öelnud, et otsusel on negatiivne mõju Venemaa mainele.

Saksamaa välisminister Guido Westerwelle ütles, et on süüdimõistmise pärast väga mures ning et "viis, kuidas protsessi läbi viidi, on äärmiselt kahtlane ning samm tagasi riigi moderniseerimise teel". "On meie Venemaa partnerite huvides võtta neid kahtlusi tõsiselt ning võidelda seaduse, demokraatia ja inimõiguste eest," rääkis Westerwelle.

Esmaspäeval langetatud kohtuotsuse järgi on Hodorkovski ja tema äripartner Platon Lebedev süüdi Jukose varade varastamises ja rahapesus aastatel 1998-2003. Prokurör nõuab veel kuut aastat edasist vangistust. Hodorkovski nimetas süüdistusi jamaks ning ütles, et riik, mis hävitab oma parimaid firmasid ning mis usaldab ainult bürokraatiat ja eriteenistusi, on haige riik.

Hodorkovski advokaadid on öelnud, et otsus oli ametliku surve tulemus ning on lubanud otsuse edasi kaevata.

Kohtuprotsessi ajal protesteeris Moskvas kohtumaja ees mitusada meeleavaldajat, skandeerides "Vabadus!" ja "Putin vangi!". Politsei vahistas mitu meeleavaldajat.

Esimese kohtuotsusega aastal 2005 mõisteti Hodorkovskile kaheksa aastat pettuse ja maksudest kõrvalehiilimise eest.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum