Rünnakud näitavad emapensioni headust

Margus Tsahkna 14. jaanuar 2011, 00:00

Sündimuse suurendamine on meie rahva püsimajäämiseks üks suuremaid ülesandeid. Ei piisa ainult laste sünnitamisest, vaid neist peavad sirguma täisjõulised ja haritud kodanikud. Kõik lapsed on meile olulised.

Laste kasvatamine on vastutusrikas töö. Sellepärast on IRL võtnud eesmärgiks alates 2012. aastast kehtestada emapension. Seda hakkaksid saama kõik emad, kes pensionile lähevad, ka praegused pensonärid. IRLi emapension on riigipoolne pensionilisa, mis ei tule teiste pensionäride arvel. Näiteks kahe lapse ema hakkaks saama aastas ühe pensioni lisaks. Nelja lapse emale tähendaks see juba kaht lisapensioni aastas.

2012. aastal maksab emapension riigile 19 miljonit eurot (u 300 miljonit krooni). Võrdluseks tuleb kõrvale panna Juhan Partsi valitsuse kehtestatud ja praeguseni edukalt toimiv emapalga süsteem, mille maksumus on tänavu üle 170 miljoni euro (2,66 miljardit krooni).

IRL on oma ettepanekuis lähtunud tasakaalus riigieelarve põhimõttest, mille eest oleme seisnud karmi eelarvepoliitikat ellu viies ka kriisi ajal. Seetõttu on riigi majandus keeranud tõusuteele.

Meie arvestused näitavad, et emapensioni elluviimine on riigile jõukohane ülesanne. Teiste erakondade agressiivsed rünnakud IRLi emapensioni vastu näitavad, et see on hea ja kasulik idee. Tundub, et kõige rohkem ärritab konkurente see, et emapension on reaalselt teostatav. Tuletan meelde seda sõda, mida sotsid pidasid emapalga süsteemi kehtestamise vastu, kuid õnneks leidus toona nii palju poliitilist toetust, et see ellu viia. Loodan, et samasugune toetus tekib ka IRLi emapensionile ning juba 2012. aastal on see riigipoolne tänu ja tunnustus emadele antud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing