Kodanikupalk aitab vähendada vaesust

Valdur Lahtvee 24. jaanuar 2011, 00:00

Oleme osana oma valimisprogrammist käinud välja erakonna ühe põhieesmärgina eelolevaiks aastaiks vabastada Eesti kodanikud vaesusest. Statistikaameti andmeil oli Eesti elanike suhtelise vaesuse määr aastal 2007 19,5%, vaesuses elas 258 800 inimest. Seoses kriisiga on vaesus kiiresti süvenemas, nii et probleem on tõsine ja sellele tuleb kohe lahendus leida.

Praegune toetuste süsteem on oma aja ära elanud. See on kohmakas, liigbürokraatlik, kallis ülal pidada, toimetulekuraskustes kodanike eneseväärikust alandav. See pigem süvendab vaesust, mistõttu tuleb asendada lihtsa ja läbipaistva kodanikupalga maksmisega tasemel, mis tagaks toimetuleku.

Kodanikupalk tähendab riigieelarve kaudu rahastavat riiklikku sissetulekut, mida on õigus saada igal kodanikul, ilma et ta peaks tõendama, et kannatab puudust, ning ilma et ta oleks kohustatud töötama. Kodanikupalka makstaks sarnaselt pensioniga kord kuus kodaniku pangaarvele, ühe lapsevanema arvele kantakse ka kõigi tema alaealiste laste kodanikupalk. Siiani määratud ja saadavaid pensione, haigus- ja töötushüvitisi, emapalka, puudega seotud toetusi makstaks kodanikupalga kõrval edasi. Kodanikupalk asendaks vaid praegused riigieelarves ette nähtud perede toimetuleku- ja lastetoetused. Et kodanikupalga väljamaksmisel nt toimetuleku piirmäära tasemel 80 eurot (1259 krooni) kuus koormaks eelarvet neist üle kahe korra suurema summaga, on rohelised kulude katteallikana välja pakkunud loodusvaratasude tõstmist.

Kasu kodanikupalgast mitmepoolne. Me saame vaesusest lahti, sidusama ja hoolivama kodanikkonna. Paraneb nii keskkond kui ka inimeste tervis - vähenevad haigekassa kulud ja kulud keskkonna tervendamisele. Rohkem jääb ametnikel aega sotsiaalabi sisulise poolega tegelemiseks ja sotsiaalabi kvaliteet paraneb. Lisaboonusena vaesusest vabanemisele saab usutavasti uue käigu ka muulaste lõimumine Eesti ühiskonda - kodanikupalga maksmine on mõjus motivaator.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing