Pealiskaudsus sõiduki müümisel võib tuua trahvi

Tambet Toomela 21. veebruar 2011, 00:00

Praktikas on üsna tavaline, et ostja ja müüja vormistavad sõiduki võõrandamise maanteeameti veebist saadud blanketil, misjärel jätab raha kätte saanud müüja kogu edasise asjaajamise ostja hooleks. Sealhulgas peaks sõidukile ja sellega seotud dokumentidele valduse saanud ostja registreerima ka sõiduki omandi ülemineku riiklikus liiklusregistris.

Postkasti saabub halb üllatus. Hiljem võib tulla heas usus tegutsenud müüjale aga ebameeldiva üllatusena, et ostja ei ole sõiduki omandi üleminekut registreerinud. Praktikas on sagenenud juhtumid, kus selline üllatus saab müüjale teatavaks politsei- ja piirivalveameti saadetud trahviteatega, mille kohaselt on müüjale kui registrijärgsele omanikule määratud kiiruskaamera abil salvestatud info põhjal hoiatustrahv.

Kindlasti soovib nüüd müüja, et sarnane juhtum ei korduks. Selleks on ainuvõimalik lahendus tagada liiklusregistris omandi ülemineku registreerimine. Liiklusseaduse järgi saab omandi ümberregistreerimisel liiklusregistrisse andmete esitajaks olla üksnes omanik ehk ostja. Ostja omandas sõiduki müügilepingu alusel juba sõidukile valduse saamisega. Õiguslikult tekibki omand sõidukile juba lepingu sõlmimise ja valduse saamisega, mitte omandi registreerimisel liiklusregistris.

Seetõttu peab müüja üles otsima ostja, kes sõiduki omandi liiklusregistris enda nimele vormistaks. Paraku ei pruugi ostja olla nii lihtsalt kättesaadav. Näiteks võib ta olla Eestist lahkunud või lihtsalt passiivne. Sellises olukorras ei jää müüjal muud üle, kui teha kohalikule liiklusregistri büroole enda käes oleva müügilepingu eksemplari põhjal avaldus, mille kohaselt sõiduk on võõrandatud. Avalduse alusel tehakse liiklusregistrisse võõrandamismärge, mis võib müüjat aidata edasistes ebameeldivates kokkupuudetes politsei- ja piirivalveameti või muude asutustega, kuid jätab müüja endiselt liiklusregistrisse omanikuna.

See aga tähendab, et müüja võib edaspidigi oodata trahviteateid ostja kiiruseületamiste eest. Kas müüja kunagi ka vabaneb registrijärgse omaniku staatusest sõiduki suhtes, mis talle enam ei kuulu, sõltub liiklusregistri büroo ametnike otsustustest ja ka müüja valmisolekust oma õiguste kaitseks kohtu poole pöörduda.

Usalda, kuid kontrolli. Kokkuvõtlikult tuleb kõigile sõidukite müüjatele soovitada veendumist selles, et ostja kantakse uue omanikuna liiklusregistrisse. Minge koos ostjaga liiklusregistri büroosse ja veenduge, et ostjale väljastatakse uus sõiduki registreerimistunnistus, kuhu ta on omanikuna märgitud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing