Katariina Krjutškova • 15. märts 2011 kell 12:11

Pretsedenditu lugu: piraatluse pärast vangi

Harju Maakohus mõistis autoriõiguste rikkumises süüdi piraatplaatidega kaupleja Ott Speegi ning määras karistuseks aasta ja 3 kuud vangistust. Tegemist on esimese autoriõiguste rikkumise kaasusega Eestis, milles mõisteti karistuseks reaalne vangistus.

Eesti Autoriõiguste Kaitse Organisatsioon (EAKO), olles antud kriminaalasjaga seotud alates aastast 2004, tervitab kohtuotsust, kus piraatkoopiate levitajale on kohtu poolt mõistetud reaalne vangistus. Süüdimõistetu pani mitmete aastate jooksul toime autoriõiguste rikkumisi, valmistades oma kodus müügiks ebaseaduslikke koopiaid Sony Playstation 2 konsoolimängudest, äritarkvarast ja ka filmidest.

Piraatkoopiatega kauplemiseks kasutas süüdimõistetu peamiselt ajalehtede Kuldne Börs ja Soov online kuulutusi. Vaatamata EAKO poolsetele hoiatustele ning korduvatele politseireididele ja läbiotsimistele tema kodus, jätkas süüdimõistetu oma õigustrikkuvat tegevust. Selline käitumine näitas ilmekalt isiku soovi rikkuda seadust ja teenida seeläbi ebaseaduslikku tulu.

Teosest (olgu selleks siis konsoolimäng, film, muusika, tarkvara või mõni teine teose liik) ilma autori või õiguste omaja loata reprodutseerimine ehk koopia tegemine ja sellise koopia levitamine kas plaadi kujul või Internetis on kuritegu, mis toob Eestis kaasa rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistuse.

 

Hetkel kuum