Teraskarkass: sihvakas ja täpne

Ketlin Rauk 04. aprill 2011, 00:00

"Esiteks on eeliseks kerge teostus, teiseks on ta ka visuaalselt sale," kinnitab Võru Hallid ASi juhataja Ago Keir.

Keir kinnitab, et terasest karkassi on lihtne ka demonteerida ning see näeb puiduga kombineerituna kena välja. "Terasest saab teha väga huvitavaid ja ilusaid asju," on Keir veendunud.

OÜ Denor Ehitus projektijuht Marko Teder ütleb, et teraskarkassi võib ka eramaja ehituse juures päris mitmes kohas kasutada. "Esiteks hoone postid ja talad - näiteks varikatused, rõdud, palju koormust nõudvad sildeavad ja postid," räägib ta. "Sellisel juhul on eeliseks konstruktsiooni lihtsus, saledus, tulekindlus, suurem kandevõime ja väiksem läbipaine võrreldes näiteks puiduga." Puudusena toob Teder välja kõrge hinna ja mõningal juhul ka halva kättesaadavuse ning keeruka paigaldamise. Kindlasti tuleks tema sõnul mõelda roostekaitsele.

Putukad ei ründa. Teiseks võimaluseks on Tederi sõnul hoone välisseina termoprofiilidest sõrestik. "Põhimõte on sama, mis puitkarkassmajal," kinnitab ta ning toob eelistena välja, et metallpinda ei hävita putukad, see on puidust tulekindlam ning seda on kiire paigaldada - kuna metallpind on väga täpne, siis eraldi rihtimistöid ei pea tegema. "Termoprofiilidest sõrestikku saab paigaldada ka märja ilma korral ning konstruktsiooni ei pea katma sademete eest, välja arvatud juhul, kui seal sees on mineraalvill või muu soojustusmaterjal," märgib ta. Puudusena nimetab Teder kõrget hinda ja kallimaid kinnitusvahendid. Teder rõhutab, et termoprofiilidest kandekonstruktsiooniga maja on umbes kolm korda kallim kui puitsõrestikuga maja. Samas on sellise hoone sein tulekindlam ja putukad ei tee liiga. "Samuti ei tekita konstruktsioonis leviv niiskus koheseid kahjustusi. Ka oht, et töömehed teevad kõvera või lainetava seina, on väike."

Turu hetkeolukorda hinnates mainib ta, et praegu on metalli hind maailmaturul tõusmas ning hinnatõusule ei näi lõppu tulevat. "Nõudlus on kasvanud ja tootmine pole järele jõudnud," kinnitab Teder. "Paljud tehased pandi kriisi ajal seisma ning metallitootjad on monopoliseerunud. Neil on praegu suured kasumid ja neid muudkui kasvatatakse."

Populaarsed tüüpprojektid. ASi Merko Ehitus elamuehitusdivisjoni direktor Tiit Kuusik ütleb, et Merko Ehitus on viimase kümne aasta jooksul püstitanud sadakond nn teraskarkassil eramut. "Selle majatüübi täpsem nimetus on tsingitud ja perforeeritud terasplekist ehk termoprofiilist kandekarkassiga eramu," selgitab ta. "Maja monteeritakse kokku tehases koostatud suuri valmis seinaelemente kasutades - nendeks on siis termoprofiilkarkass, mineraalvillsoojustus, aurutõke ja karkassi katvad tuuletõkkeplaat väljastpoolt ja kipsplaat seestpoolt, lisaks variandina uksed-aknad ning fassaadikate," räägib Kuusik.

Termopaneel võib tema sõnul olla terve eramu ühe seina suurune. "Tegemist on kiire ja ilmastikust vähem sõltuva ehitusviisiga," lisab ta. "Maja montaaž kestab kõigest paar päeva."

Termopaneelid on Kuusiku sõnul iga maja puhul erinevad ja need koostatakse vastavalt maja tööprojektile arhitekti, konstruktori, eriosade projekteerija ning valmistajatehase koostööna. "Termopaneelidest maja ehitus eeldab korrektselt ehitatud vundamenti ning paneelide paigaldus väljaõppinud, täpseid ehitusmehi, samuti tehnoloogia järgimist, et välistada vundamendi ja paneelide omavahelised võimalikud ebatihedused."

Ta lisab, et termoprofiilsein on hea valik eramutele. "Seda eriti siis, kui kasutusel oleks tüüpsed projektid, mis võiks perspektiivis omada arvestatavat turuosa," kinnitab ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:09

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing