Violetta Riidas • 17. mai 2011 kell 21:00

Vaasa lahkumine jätab maha küsimärgid

Justkui saatuse märgina mõjub, et Tamro Eesti registreeriti 1998. aasta 9. märtsil - 13 aastat varem.

Koduapteek ja väikefirmad. Äriregistris ringi tuulates hakkab silma, et apteegiketti haldav Koduapteek, mille kaubamärgiks on Apteek 1, omab tervet rida väikefirmasid. Tegemist on peamiselt valduse või liigitamata äri ajavate ettevõtetega, mis on asutatud 2008. lõpust 2010. aasta alguseni. Mõni sisuliselt dubleeriv firma on asutatud samal päeval. Vahe on vaid selles, et osa on oma tegevuse lõpetanud sisuliselt enne selle alustamist. 2008. aastal asutatud firmad on esitanud ka majandusaasta aruanded, kuid need on tühjad. 2010. aasta aruandeid aga äriregistris veel ei ole. Miks selliseid riiulifirmasid Koduapteegile vaja on, Tamro Eesti Meditsiiniuudistele ei kommenteeritud.

Kuigi Tamro müügi- ja turundusdirektor Ester Eomois pakkus, et on valmis vastama Vaasa lahkumisega seotud küsimustele, jättis ta vastamata, miks muudeti ka Koduapteegi juhatust.

Soome Tamrost öeldi, et nii Vaasa kui ka pikaaegse finantsjuhi Indrek Veevo lahkumine oli mõlema mehe isiklik otsus ja Vaasa sai pensionile minna seetõttu, et tema puhul rakendati juhtidele personaalselt mõeldud eelpensionisüsteemi.

Küsimusele, kas muudatused Tamro ja Koduapteegi juhtkonnas võisid olla tingitud näiteks usalduse kaotusest või siis eelmise aasta tagasihoidlikest majandustulemustest, tuli vastus vaid küsimuse teisele poolele. "Tamro ja Koduapteegi majandustulemused arenesid eelmisel aastal rahuldavalt ja need ei ole seotud juhtkonnas toimunud muudatustega." Võib vaid oletada, miks ei kommenteeritud küsimuse esimest poolt.

Üllatav kaadrivahetus. Apteekrid sai Vaasa lahkumisest teada 22. märtsil Eesti Rahvusraamatukogus toimunud Tamro traditsioonilisel kevadkonverentsil, kus tutvustati ühtlasi ka uut juhti. Selleks sai Tamro Grupi finantsdirektor Arvi Sakari Ahdekivi, kes hakkab Tamro Eestit oma muude kohustuste kõrvalt juhtima. Juhatuses võtsid lisaks Ahdekivile kohad sisse ka Petri Ilari Anttila ja Anna Kaisa Vuorinen.

Siseringis tekitas uudis jahmatust. "See tuli mulle üllatusena, et nii kaua aega ravimite hulgimüügis sees olev inimene, nagu Vaasa on, Tamro juhi kohalt järsku lahkus," ütles konkureeriva firma Magnum juht Leon Jankelevitsh. Ta lisas, et küsis ka Vaasa enda käest kommentaari, kuid Vaasa oli vaid öelnud, et tahab puhata.

Vaasat ennast ei ole õnnestunud meediaväljaannetel pärast uudise avalikuks tulekut tabada.

"Otsus lahkuda Tamrost oli Tarvo isiklik otsus ega olnud seotud Tamro Eesti 2010. majandustulemuste ega tehtud strateegiliste otsustega," kinnitas Tamro müügi- ja turundusdirektor.

Tartu Ülikooli proviisoriharidusega Tarvo Vaasa jaoks võib Tamrot pidada elutööks. Hulgifirmale pandi alus 1993. aastal Pharosega Tartus. Kolme aasta pärast jätkati juba Tamda nime all Tallinnas ning alates 1998. aastast tegutseti Tamro Eestina.

"Algul kuulus firma vaid Eesti omanikele. Siis saime aru, et mõistlikuks laienemiseks on vaja investeeringuid - lõime kampa Soome kõige suurema ravimite hulgimüüja Tamroga. Nii saigi loodud tütarettevõte Eestis. Alguses käis ravimite distributsioon üle Eesti Tartust, aasta hiljem juba Tallinnast. Kolme aasta pärast kolisimegi kogu asjaajamisega Tallinnasse," meenutas Vaasa 2008. aastal Tamro 15 juubeli puhul ajakirjas Apteeker.

Koos Vaasaga Tamrost lahkunud Indrek Veevo asus finantsdirektori kohale juba 1995. aastal sisuliselt otse Tallinna Tehnikaülikoolist, kus ta lõpetas ärijuhtimise. Veevo oli koos Vaasaga nii Tamro, Koduapteegi kui ka kõigi apteegiketile kuulunud firmade juhatustes. Oma lahkumist ta kommenteerida ei soovi.

"Ma arvan, et ma ei pea seda nii oluliseks, et kommenteerida," vastab Veevo napilt. "Kui teid huvitab mõni Tamroga seotud teema, siis oleks mõistlik ikka Tamrosse helistada. Ma ei ole selle ettevõttega enam seotud ja mul oleks ebakorrektne seda kommenteerida."

Praegu töötab Veevo kinnitusvahendeid müüvas firmas Janere finantsjuhina. "Mulle meeldib töötada firmades, millel on potentsiaali," ütles ta.

Hetkel kuum