Sirje Rank • 26. mai 2011 kell 11:43

G8 vaeb arenguabi Araabia riikidele

Täna kohtuvad Prantsusmaal Deauville’is, kus Saksamaa kantsler Angela Merkel ja Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy läinud sügisel euroala kriisile kahekesi lahendusi vaagisid, maailma juhtivate tööstusriikide G8 liidrid.

Seekord on kohtumise põhiteemade hulgas majandusabi revolutsioonilisi aegu läbi elavatele Araabia riikidele. Tuliseks vaidluseks võib minna ka IMFile uue juhi valimise üle, vahendas agentuur Reuters.

Eelkõnelused algasid juba kolmapäeval, et jõuda ühisele seisukohale nii erinevates teemades nagu Liibüa kodusõda, Iraani tuumaambitsioonid ning valitsusvastased meeleavaldused Süürias.

Kahepäevase kohtumise võõrustajaks on Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy. Oodatakse sellelt muuhulgas abipakettide heakskiitmist Tuneesiale ja Egiptusele, kus rahvaülestõus on autokraatlikud liidrid võimult viinud, ning kokkuleppeid piirkonna teiste riikide toetamiseks, mis soovivad edendada demokraatiat.

„Jagame ühist huvi, et muudatused Egiptuses ja Tuneesias oleksid edukad ja saaksid piirkonnas eeskujuks teistele riikidele,“ kirjutasid USA välisminister Hillary Clinton ja rahandusminister Timothy Geithner ühises läkituses G8 tippkohtumisele. „Vastasel juhul laseme selle võimaluse käest.“

Teravaid vaidlusi võib tekitada IMFile uue juhi leidmine pärast Dominique Strauss-Kahni dramaatilist lahkumist. Euroopa riigid on koondunud Prantsusmaa rahandusministri Christine Lagarde’i taha, kes teatas eile, et on valmis IMFi juhi kohale kandideerima.

„Ma usun, et kulisside taga tuleb see G8 valitsusjuhtide vahel arutusele, isegi kui Pr Lagarde oleks tõenäoliselt parim kandidaat,“ ütles Venemaa suursaadik Prantsusmaal Aleksander Orlov. „Küsimus on selles, kas seda institutsiooni peab alati juhtima Lääne-Euroopa esindaja ning miks ei võiks teised riigid, näiteks BRICS riigid (Brasiilia, Vebemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika) üles seada oma kandidaati,“ ütles ta.

Seda seisukohta kaitsevad Deauville’is tõenäoliselt Venemaa president Dmitri Medvedev ning Lõuna-Aafrika Vabariigi rahandusminister Pravin Gordhan. Kohtumisele on kutsutud ka 10 Aafrika riigi esindajad.

Medvedev tahab tõenäoliselt väljendada muret olukorra üle Liibüas, kus enam kui kaks kuud väldanud NATO õhurünnakud pole suutnud Muammar Gaddafi võimult lahkuma sundida. Venemaa tahab välja pakkuda oma rahuplaani, ütles suursaadik.

Mullu oktoobris Deauville’is suurt üksmeelt ilmutanud Saksamaa kantsler Angela Merkel ja Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy, kes panid toona nurgakivi euroala püsiva kriisimehhanismi loomiseks, toovad seekord kuurortlinna erimeelsused nii Kreeka võlakriisi lahendamise, tuumaenergeetika tuleviku kui Liibüa osas.

„Euroopa Liidu Prantsuse-Saksa mootor toppab,“ ütles agentuurile Bloomberg nõuandegrupi Friends of Europe analüütik Shada Islam. „Seda üksmeele puudust saab Deauville’is näha.“

Sarkozy alustas G8 liidrite kahepäevast kohtumist täna kohtumisega Venemaa presidendi Dmitri Medvedeviga, kes seejärel peab kõnelusi ka USA presidendi Barack Obamaga.

Esimeseks teemaks, mis G8 liidrite vahel täna arutusele tuleb, on maailmamajanduse seis, ütles Merkel. Samuti on arutusel tuumaohutus, Põhja-Korea, keskkonnasäästlik majanduskasv ja innovatsioon ning interneti võimaliku reguleerimise vajadus. Euroala võlakriisi samas ametlikus päevakorras ei ole.

G8 riigid on USA, Prantsusmaa, Suurbritannia, Jaapan, Itaalia, Kanada, Saksamaa ja Venemaa. Euroopa Liitu esindavad G8 ja G20 tippkohtumistel ülemkogu eesistuja Herman Van Rompuy ja Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso.

Hetkel kuum