Rein Järvelill • 3. oktoober 2011 kell 21:00

Euroala võlakriisi lahendus

Tundub, et tänaseks välja pakutud euroala võlakriisi lahendusvariandid on ammendunud. Lahendust aga ei paista kuskilt, ainult hirm, paanika ja kasvavad võlad. Lahendust ei saagi tulla, sest intressid on nii kõrgeks kasvanud, et sellist raha, mida tagasi maksta, pole olemas ega saagi olla.

Säästmine, kärpimine, kokkuhoidmine ei aita ega saagi enam seda haigust kuidagi ravida. Kõik sellised sammud ainult süvendavad kriisi. Kreeka tööpuudus kasvab meeletu kiirusega, aga kui inimesed ei tööta, siis pole võimalik, et majandus kasvab. Rikkust luuakse ju tööga, mitte börsil raha keerutades. Mida rohkem tõmbub majandus kokku, seda suuremaks kasvab juba suhteline võla- ja intressikoorem, ja mitte ainult suhteline, vaid ka reaalne koorem.

Kreeka (ja teised hätta sattunud riigid) tuleb finantsturult ära tuua. Sellises kriisiolukorras ei saa lasta turgudel riikide ja rahvaste tuleviku korraldada, ei tohi lasta pankadel rahvaid paljaks röövida ja orjastada. See on ülimalt ohtlik ja lõpeb ainult ühega - füüsilise vastupanuga sellele süsteemile.

Mida siis teha? Lahendus on tegelikult lihtne. Euroopa Keskpank peab Kreekale andma pikaajalist laenu väga madala intressiga ja täpselt nii palju, kui vaja ning ilma Kreeka valitsust ülemäärasele kärpimisele sundimata. Kreeka peab taastama saadud vahenditega tööhõive ning inimesed tänavatelt tööle saama. Selline lahendus on minu arust praktiliselt ainuvõimalik ning muu euroala jaoks kõige valutum.

Hetkel kuum