Katre Pilvinski • 21. oktoober 2011 kell 9:41

Gaddafi surm kiirendab Liibüa nafta tagasitulekut

Muammar Gaddafi surm ning NATO pommitamiskampaania lõpp kiirendab Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) liikmete nafta suuremat jõudmist maailmaturgudele. 

“See parandab transporti naftaväljadele ning me saame keskenduda sektori ülesehitamisele,” vahendas Reuters Liibüa rahvusliku naftakompanii (NOC) juhi Nouri Berouini sõnu. Berouin lisas, et igapäevane naftatoodang on tõusnud 430 000 barrelini päevas pärast seda, kui veel kaks Arabian Gulf Oil Co (Agoco) naftavälja edukalt taaskäivitati pärast eelmise nädala katkestust.

Mure turvalisuse ning piiratud transpordiühenduste pärast on takistanud kontrollimast naftaväljade kahjustustusi ning parandustööde algust. Paljud naftaväljad, sh gigantsed Elephant ja El Sharara väljad, mida opereerivad itaallaste Eni ja Hispaania Repsol, mis annavad umbes veerandi riigi 1,6 miljoni barrelilisest toodangust päevas, on suures osas maha jäetud turvalisuse probleemide tõttu.

Väljavaade töötajate tagasisaatmiseks piirkondadesse on samuti paranenud. Lisaks aitab NATO pommitamiskampaaniale lõpp firmade võtmetöötajatel kodumaale tagasi pöörduda ning muuta lihtsamaks varustuse kättetoimetamise kaugematesse punktidesse Sahara kõrbes, kus taganevad väed on rüüstanud ja toetava infrastruktuuri maatasa teinud.

Bloomberi andmetel on nafta hind täna keskpäeval 109,29 dollarit barrelilt, hind on langenud võrreldes eilse sulgemishinnaga 0,43%.

 

Hetkel kuum