Kreenholmi üritatakse uuesti käivitada

Alyona Stadnik 25. oktoober 2011, 00:00

Saluoks ja Šabarov olid eelmisel aastal pankrotistunud telekomifirma Norby Telecom juhid. Selle ettevõtte suurosanikuks oli Guido Sammelselg, kellel praegu on kehtiv ärikeeld.

Omanikud esialgu kidakeelsed. New Krenholm Holdingu ühe omaniku ja juhatuse liikme Vadim Šabarovi sõnul soovib ettevõte osta pankrotis Kreenholmi Valduse ASi tootmisseadmeid. "Tehing on praegu pooleli ja leppisime kokku, et me seda väga pikalt ei kommenteeri. Räägiks siis, kui asi on tehtud ehk lepingud allkirjastatud ja ettevõte on käivitatud," ütles Šabarov.

Napisõnaline oli ka ettevõtte teine omanik Minni-Triin Park, kes advokaadibüroo Nordeus advokaadina tegeleb kinnisvaraarendajate ja investorite nõustamisega. Park ütles, et ta esindab mitmeid investoreid, kes on Kreenholmist huvitatud. Kuna praegu käivad kõnelused investeeringute jagunemise osas, siis ei saa ta ka praegu investoreid avalikustada.

New Krenholm Holdingu täpsematest plaanidest ei olnud Šabarov nõus rääkima. Uudisteagentuurile BNS on Šabarov varem öelnud, et New Krenholm Holding plaanib hakata tegelema kangaste värvimise ja voodipesu õmblemisega ning turustama tooteid Skandinaavias, Baltimaades ja Venemaa loodeosas.

Seadmed tahaksid kiiret taaskäivitamist. Eesti Rõiva- ja Tekstiililiidu juhatuse esimees, Kreenholmi endine pikaaegne juht Meelis Virkebau loodab, et Kreenholmi varade müügitehing toimub lähiajal. Mida kauem seadmed Narvas seisavad, seda raskem on neid käivitada, sest nad amortiseeruvad meie ilmastiku tõttu, märkis ta. Virkebau hinnangul on võimalik Kreenholm taas tööle panna, sest ümbruskonnas ei ole tugevat kanga viimistlusettevõtet. Seda teenust vajavad paljud, sest väikesemaid koguseid ei ole otstarbekas Aasiast osta.

Kreenholmi konkurentsieeliseks on operatiivsus, sest keegi teine ei suuda Virkebau hinnangul nii kiiresti Skandinaavia ja Kesk-Euroopa kliente teenindada. Teiseks plussiks on oskustööjõu olemasolu, mis loob head eeldused tootmistegevuse kiireks alustamiseks.

New Krenholm Holding soovib sõlmida lepingu Kreenholmi kinnisvarahaldajaga Narva Gate viimistlustehase tootmishoone rentimiseks.

Narva Gate tegevjuht Jaanus Mikk ütles, et nad pole veel New Krenholm Holdingu esindajatega rendilepingut sõlminud, kuid oleksid sellest huvitatud, sest New Krenholm Holding plaanib tehases tootmist jätkata.

Kreenholmi kunagise juhi Meelis Virkebau sõnul on üks asi osta ära Kreenholmi pankrotivara, kuid palju keerulisem on vahepeal kaotatud turu tagasivõitmine, sest ega Kreenholmi kliendid oodanud, mis pankrotivarast saab.

"Öeldakse, et kaupmehe õuduseunenägu on tühi riiul. Tuleb hoida pöialt, et Kreenholmi kliendid ei ole uute hankijatega sõlminud liiga pikki lepinguid," lausus Virkebau.

Üks ettevõte, kes pankrotistunud Kreenholmi klientidele silma tegema hakkas, oli samuti Narvas tekstiili viimistluse ja värvimisega tegelev WOT OÜ.

Eelmise aasta lõpus asutatud WOT sai tootmise käivitamiseks KredExi käendusega stardilaenu, mille abil soovitakse avada kangatootmistsehh ning investeerida täiendavalt seadmetesse, et tootmist veelgi laiendada.

Umbes pooled WOTi praegustest klientidest on endised Kreenholmi kliendid, ütles lasteriideid, voodiriideid ja hommikumantleid valmistava WOTi omanik ning juht Aleksei Jevgrafov. "Meil on praegu läbirääkimised Ukraina klientidega, Skandinaavia turgu ei ole veel jõudnud vaadata, aga lähiajal on plaanis seda teha," rääkis Jevgrafov.

WOT soetas endale vajalikud seadmed Tšehhist ja need on võrreldes Kreenholmi seadmetega tunduvalt uuemad.

Jegrafovi sõnul ei ole tema eesmärk luua vana Kreenholmi. Ta loodab aga alustada Kreenholmi pankrotivara osta sooviva New Krenholm Holdinguga koostööd.

"Ma ei ole täpselt aru saanud, mida see New Krenholm Holding tegema hakkab. Ta ei ole meie jaoks konkurent, sest minu teada lisaks tekstiili töötlemisele hakkavad tegema nad ka sisekujundust. Võib-olla hakkame nende käest seda teenust sisse ostma, mõtleme veel. Aga ma usun, et pigem tuleb sellest hea ettevõtmine välja, mitte konkurents," rääkis Jevgrafov.

Kreenholm oli meie kauaaegne koostööpartner, ostsime temalt voodipesu, patsiendiriietust ja kangast selle õmblemiseks. Kui Kreenholm tegevuse lõpetas, siis tema koha kangaturul hõivasid erinevad vahendusfirmad, kes müüsid edasi põhiliselt Kagu-Aasia toodangut. Kangast oleme ostnud ka Leedu ja Eesti vahendajatelt. Aeg, mis kulus uue tarnija leidmiseks, ei ole märkimisväärne, küll aga tuli ostude puhul arvestada muutunud tingimusi pikema ja aeglasema tarneahela ning kitsama tootevaliku tõttu. Patsiendiriietuse ostmises Kreenholmi tegevuse lõpetamine olulisi muutusi kaasa ei toonud, õmblusfirmasid Eestis jagub.

Suuremad ostud teeme riigihangete kaudu. Mida laiem on Eestis kvaliteetset kangast pakkuvate ettevõtete ring, seda optimaalsemad on meie kulutused voodipesu ja patsiendiriietuse soetamisel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing