Dekoratiivvärv: kamaluga emotsiooni

Meelis Tarto 07. november 2011, 00:00

Dekoratiivvärvimine annab võimaluse luua mitmesuguseid kujundeid, mustreid ja efekte. Näiteks saab jäljendada marmorit, graniiti või roostet.

Kasutades metallikvärve võib tekitada ka metalseid efekte - kuld, hõbe, pronks jne. Tooteid kombineerides on võimalik kujundada sein, mis mõjub kui Vahemere maa päikeseloojang või nagu ürgne koobas koos kaljujoonistega.

Erinevate töövahendite, tehnikate ja toonide kombinatsioonidega saab luua lõpmatult palju eriilmelisi lahendusi.

Kuna tegemist on puhtalt käsitööga, siis on kordumatu tulemus garanteeritud: mitte kellelgi mitte kuskil ei ole olemas täpselt samasugust seina.

Oluline on aluspind korralikult ette valmistada. Dekoratiivvärvimine on efektse pinna saavutamiseks üsna kiire ja lihtne meetod. Tehnikat saab kasutada nii uutel seinapindadel (kivi- ja kipsseintel) kui ka varem värvitud või tapeeditud pindadel. Teatud juhtudel ei ole vaja tapeeti eemaldada - piisab, kui see sobiva kruntvärviga katta.

Enne värvimisega alustamist peavad eeltööd olema korralikult tehtud. Aluspind peab olema piisavalt tugev, puhas rasvadest ja tolmust, suured ebatasasused ning augud/praod on vaja pahteldada.

Kõigepealt tasub tulemust kontrollida proovitükil. Kui töid tehakse ruumides, kus näiteks põrand on juba viimistletud või kus läheduses on mööbel, siis peaks kõik mittevärvitavad alad ja detailid kinni katma, et juhuslikult pritsiv värv neid ei rikuks.

Kuna võimalusi on palju, siis tuleks lõpptulemuse sobivuses eelnevalt veenduda. Selleks on vaja teha proov näiteks Soome papil või kipsplaadil. Dekoratiivvärvide tootjatel ja ehituskauplustel on tavaliselt olemas lai valik valmis dekoratiivpindasid.

Ka Tikkurila koolituskeskuses saab toonide ja tehnikatega tutvuda, osaleda dekoratiivvärvimise koolitustel ning küsida nõu asjatundjatelt.

Põneva kolmemõõtmelise tulemuse saab, kui kasutada struktuurvärve. Need on toonitavad pahtlitaolised värvid, mida kantakse pinnale rulliga.

Tavaliselt kasutatakse paksu karvaga rulli (18 mm), värv kantakse peale paksu kihina ning dekoreeritakse näiteks pahtlilabidaga. Pahtlilabidaga saab luua mitmesuguseid struktuure ja mustreid.

Kui struktuurvärv on kuivanud (järgmisel päeval), on võimalik sellele pinnale teha värvipesu, milleks kasutatakse poolläbipaistvaid ehk lasuurvärve. Tulemuseks on erinevate varjunditega laiguline pind. Värvipesu on võimalik teha ka siledale pinnale. Kasutades värvipesu struktuursel pinnal, jääb tulemus väga efektne.

Lasuurvärvi saab valmistada Vivacolori värvist Interior Soft, kui lisada sellele Tikkurila lisaainet Lasera ning vett suhtes 1:1:1.

Vedel segu kantakse pinnale käsnaga õrnalt hõõrudes. Värvipesuks on võimalik kasutada ka Taika metalliklasuuri, mis annab seinale kerge pärlmutterläike.

Väga oluline on dekoratiivsete seinte puhul valgustus. Suunates õige valgusti seinale õige nurga alt, on tulemus äärmiselt ilus, huvitav ja kindlasti omanäoline.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing