Kingitus laenajatele, õnnetus hoiustajatele

Romet Kreek 07. november 2011, 00:00

Neljapäevane Euroopa Keskpanga intressiotsus kajastus reedel juba Euribori intressimääras, mis hakkab taskut mõjutama . Laenu võtnutele tähendab see, et kui laenuintress on seotud Euriboriga, siis sealt tuleb kokkuhoidu. Hoiustajatele on see halb uudis.

Kuue kuu Euribor kukkus reedel 0,075 protsendipunkti võrra, 1,701 protsendile. Viimati oli Euribor sellest madalamal tänavu 12. mail (1,693 protsenti). Euribori kukkumise põhjustas neljapäevane Euroopa Keskpanga üllatusotsus langetada baasintressi 0,25 protsendipunkti võrra, 1,25 protsendile. Keskpanga otsuse ajaks oli neljapäeval juba Euribor arvestatud, mistõttu selle mõju jõudis intressimäära alles reedel.

Kuna enamus eluasemelaene on seotud Euriboriga, siis saavad nad järgmise intressifikseerimise ajal tunda seda, et intressi maksmiseks kulub vähem raha. Ka suur osa ettevõttelaene on Euriboripõhised. Keerulisem on lugu neil klientidel, keda Swedbanki viimase aja kodulaenuvõtjatest on juba enamik, kes on valinud baasintressiks panga enda baasintressi. Kas seda langetatakse, oleneb panga suvast. Ka teised pangad on andnud eluasemelaene oma panga baasintressi põhiselt.

Antud uudis on üldiselt negatiivne hoiustajatele. Ilmselt on vaid aja küsimus, millal pangad vähendavad juba niigi nääpsukesi hoiuste intressimäärasid. Kellel on kava hoiustada, siis pangad ei olnud veel reedel reageerinud hoiuseintresside langetusega Euribori langusele. Samas on raske niigi soovitada hoiustamist, kuna inflatsioonimäär on hoiuseintressidest oluliselt kõrgem, mistõttu raha ostujõud langeb. Päris välistada ei saa seda, et pangad ei julge hoiuseintressimäärasid langetada, kuna hoiuste pärast võib konkurents karmistuda. Pankade omavaheline laenuturg funktsioneerib taas väga kehvalt, kuigi Skandinaavias on selle olukord parem. Seega muutuvad kliendihoiused pankadele vahenditena olulisemaks, kui ei taheta vaid keskpankadest sõltuda. Uued pangandusnormatiivid võivad samuti muuta pankadele hoiuste vormis raha kaasamise atraktiivsemaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing