Anne Oja • 21. veebruar 2012 kell 14:13

Politoloog: valitsuse jätkamine võib olla küsitav

Politoloog Rein Toomla ütles, et kui IRLi liikmed massiliselt erakonnast lahkuvad ning see laguneb, võib valitsuse jätkamine olla varem või hiljem küsimärgi all.

"See on nüüd kindlasti väga halb märk," ütles Toomla 60 inimese lahkumise ning nende koostatud avaliku kirja kohta. Toomla lisas, et parteidel on igasuguseid allorganisatsioone, näiteks noorte naiste, põllumeeste ja teiste huvigruppide jaoks, ei tundunud MTÜ Vaba Isamaaline Kodanik algul midagi erakonnavastalist ega ohtlikku.

"Küsimus on, mis läks suurkogul valesti ja mida need inimesed lootsid? Kas tõesti arvatakse, et vähem kui kuu ajaga midagi väga radikaalset muutub või mis see on, mis peaks muutuma?" päris Toomla.

Politoloog arvab, et 60 inimese avalik väljaastumine oli vähemasti kolmas samm IRLi lõhenemise suunas. Esimeseks sammuks oli MTÜ Vaba Isamaaline Kodanik loomine mullu suvel. Teiseks sammuks pidas Toomla lamenti elamislubade andmise ümber ja kolmandaks sammuks praegust massväljaastumist.

"Neid sammukesi tuleb aga veel ja veel," ütles Toomla tulevikku prognoosides. "Kui nad kutsuvad üles uut erakonda moodustama, on IRL lagunenud. Siis tekib juba küsimus, kas IRL jätkab valitsuses ja kas tekib vähemusvalitsus. Sealt on vaid üks samm selleni, et minnakse Ansipi (peaminister Andrus Ansip - toim) kallale."

Toomla arutles, et liikmete kinnihoidmiseks peab IRLis toimuma mingi radikaalne muutus. "Neid rahvuslik-konservatiivseid seltskondi tekib viimase kahe nädala jooksul nagu seeni peale vihma," lisas ta.

Toomla lasi silmad üle käia ka Vaba Isamaalise Kodaniku veebilehest ja tõdes, et tavakodanik ei suuda tugevat mõttetööd ja analüüsi tegemata MTÜ põhimõtteid seni tegutsevatest erakondadest eristada. Ühtlasi puudub MTÜ juhtkonnas inimene, kellest võiks kujuneda tugev poliitiline liider.

"Ammasel ja Kübarsepal (IRLi taustaga Andres Ammas ja politoloog Külliki Kübarsepp) on erakonnatöö kogemus, kuid liidrit ma siin praegu ei näe. Kogemus on, aga on vaja tuntust. Res Publica nägi parteiks saamisel väga palju vaeva tuntud inimeste leidmiseks. Nendeks olid Rein Taagepera ja Juhan Parts," sõnas Toomla.

"Külliki Kübarsepp võiks seda olla ehk 10 aasta pärast, aga enne peab ta saama tuntuks ka rahva hulgas," lisas politoloog. Võimalike liidritena nägi Toomla IRList lahkuvaid tuntud inimesi, kes on olnud riigikogus või ministritoolil nagu näiteks Andres Herkelit, Liisa Pakostat ning Tõnis Lukast.

MTÜ Vaba Isamaaline Kodanik juhatusse kuuluvad praegu Andres Ammas, Toomas Kalmus ja Külliki Kübarsepp. Alates 1992. aastast Isamaa liige olnud Ammas arvati IRLi ridadest välja 19. veebruaril. Kübarsepp on siiani ametlikult IRLi liige. Mullu augustis asutatud MTÜ on registreeritud Kübarsepale kuuluvasse korterisse Tallinnas Kolde puiesteel.

Hetkel kuum