Indrek Kald • 6. juuni 2012 kell 13:42

Ilves: ohtlik on püüda kasvu ja unustada kasinus

Minu arvates on ohtlik seada praegu eesmärgiks kasv ja unustada kasinus, ütles president Toomas Hendrik Ilves. "See oleks tupiktee. Kasinus on poliitika, kasv selle tulemus," rõhutas ta.

Kõneldes majandusolukorrast laiemalt, möönis Ilves, et järgneval paaril aastal, kui jätkuvad keerulised ajad Euroopa turgudel, saab meie mõlema riigi jaoks majanduskasvu saavutamine olema raske ülesanne. Välisnõudlus sõltub suuresti arengutest Lõuna-Euroopa riikides ja finantsturgude reaktsioonist sellele ning tarbijakindluse taastumine on jätkuvalt väljakutse koduturul.

Euro on tema sõnul jätkuvalt hea ja vajalik raha. "Probleem on mõnedes euroala riikides, kes pole täitnud ühiselt kokkulepitud reegleid ning on lootnud, et tänase küllusliku õhtusöögi eest saab maksta järgmisel nädalal, ja siis ka soovitavalt krediitkaardiga. Euroala klaarib need probleemid ära, selles pole põhjust kahelda," ütles Ilves.

Eesti riigipea avaldas riigivisiidil Riias lootust, et Läti kasutab ära euroalasse astumise võimaluse-akna, kui see avaneb. "Tegemist on Eesti poolt vaadates ka iseka soovitusega, sest me vajame eurotsooni ja selle otsuste tegemise juurde riike, kes käituvad meiega sarnaselt, vastutustundlikult," ütles Ilves, kutsudes Eestit ja Lätit vaatama teineteist koduturuna.

Vastastikku kasutoova usalduse ja koostöö eelduseks on ka ühesugune arusaamine läbipaistvusest ja avatusest, nii poliitika kui ka majandusasjade korraldamisel; see tähendab kõigile samade reeglite kehtimist ja nende reeglite arusaadavust, rääkis Eesti riigipea.

Kohtumisel Läti peaministri Valdis Dombrovskisega ütles Ilves, et tänapäeva Balti koostöö on raha, raud, betoon, raudtee, elektrijaam.

Lätti riigivisiidile saabunud president kinnitas: 21. sajandil vajame omavahelises läbikäimises mitte niivõrd emotsionaalset retoorikat meie ühisest ajaloolisest saatusest, vaid eelkõige ühiseid projekte, mis nähtavalt ja käegakatsutavalt ühendaks Balti riikide turge ning rahvaid, liidaks meid majanduslikult ja julgeolekuliselt tugevamalt ülejäänud Euroopaga.

Ilves meenutas, et nüüd on avanemas ajalooline võimalus kasutada Euroopa Liidu rahalisi vahendeid kaasaegse ühendustee loomiseks kolme riigi vahel.

"See on Rail Baltic, osa Helsingist Berliini kulgevast raudteest, mis võimaldab nii inimestel kui kaupadel jõuda kiiresti Euroopa südamesse ja sealt tagasi. Ma loodan, et juba lähikuudel jõuame me ühisettevõtte loomiseni, mis hakkab tegelema raudtee ehitamise konkreetse ettevalmistamisega," ütles ta. Ehitame selle raudtee siis valmis, lisas Ilves.

Hetkel kuum